В Българската академия на науките /БАН/ ще се проведе юбилейна конференция „100 години от рождението на акад. Румен Цанев“, съобщиха от ведомството. Тя се организира от Института по молекулярна биология и ще се състои от 5 до 7 октомври в зала „Проф. Марин Дринов“. Откриването ще бъде в 09:30 часа.
Акад. Румен Цанев (1922 – 2007) е основоположник на българската молекулярна биология и основател на Института по молекулярна биология (1960 г.). С годините институтът се модернизира, сменя учените и облика си, но наследството на неговия основател е живо, цени се и се предава на следващите поколения учени. Основните направления на изследванията в института са естествено продължение на работата на акад. Цанев и екипа му.
Акад. Цанев формулира първата хипотеза за епигенетична регулация, базирана на хистонов код – идея, развила се в основно направление на съвременната наука. Хистоните са белтъците, които пакетират ДНК в ядрото на клетката, а техните химически модификации са асоциирани със специфични нива на опаковане и поради това повлияват изявата на гените.
По време на конференцията спомени за акад. Цанев ще споделят акад. Иван Иванов и чл.-кор. Георги Русев, както и неговата дъщеря Ирина Цанева. Пленарни лекции ще изнесат изявени учени от България и учени от Германия, Франция, Холандия, САЩ и Нова Зенландия.
Специален акцент на събитието ще бъде младежката научна сесия. Младите учени ще представят устни доклади и ще бъдат оценени от научно жури. Най-добре представилите се ще бъдат отличени с традиционната награда за млади учени, учредена на името на акад. Румен Цанев, съобщиха още от БАН.