В бедните региони облекчаването на блокирането заради вируса носи нови рискове

0
137
Ограничителни мерки за коронавируса
Ограничителни мерки. Снимка: Pixabay

След като много страни внимателно започват да премахват мерките си за блокиране, експертите се притесняват, че по-нататъшното увеличаване на броя на заразените с коронавирус в слаборазвити региони с разклатени здравни системи може да подкопае усилията за спиране на пандемията, като подчертават, че са необходими по-реалистични варианти, пише “AP News”.

Бразилия, Мексико, Южна Африка, Индия и Пакистан са сред страните, които облекчават строгите ограничения, не само преди огнищата им да достигнат своя връх, но и преди въвеждането на всякакви подробни системи за наблюдение и тестване, които да поддържат вируса под контрол. Това в крайна сметка може да има пагубни последици, предупреждават здравните експерти.

“Политиците вероятно са отчаяни за възвръщане на икономиките си, но това може да бъде за сметка на смъртта на огромен брой хора”, казва д-р Бхарат Панкхания, експерт по инфекциозни болести от Университета в Ексетер във Великобритания.

Той подчертава, че отменянето на мерките за блокиране отскоро е също толкова опасно.

“Това е изключително притеснително, защото тогава ще изградите силно негодувание и гневно население, и не е известно как ще реагират хората”, казва Панкхания. Според него почти всяка развита страна се бори със собственото си огнище и може да има по-малко ресурси за подпомагане на хората с дълъг претоварен капацитет на лечебните заведения.

Тедрос Адханом Гебрейес, генерален директор на Световната здравна организация, заяви, че в понеделник пандемията бележи “влошаване“ в световен мащаб, отбелязвайки, че страните в неделя отчитат най-големия общ брой досега: повече от 136 000 случая. Сред тях близо 75% от са от 10 държави в Америка и Южна Азия.

Заможните страни в Европа и Северна Америка, засегнати първо от пандемията, обучават армии от контактни следотърсачи за търсене на случаи, проектиране с проследяващи приложения и планиране на безвирусни въздушни коридори за пътуванеНо в много бедните райони, където в претъпканите бедняшки квартали и улици дори основните мерки като миене на ръцете и социално дистанциране са трудно изпълними, коронавирусът избухва сега, когато се премахват ограниченията. Миналата седмица в Бразилия, Мексико, Южна Африка, Индия и Пакистан всички регистрираха еднодневен бум на нови инфекции или смъртни случаи, когато отново отвориха публичните пространства и бизнеса.

Клеър Уенхам от Лондонската школа по икономика определи ситуацията в Бразилия като “ужасяваща”, отбелязвайки решението на правителството да спре публикуването на общия брой случаи и смъртността, причинена от COVID-19. “Виждали сме проблеми със страните, отчитащи данни по целия свят, но дори изобщо да не съобщават такива, очевидно е политическото решение”, каза тя. Според нея това може да усложни усилията да се разбере как се разпространява вирусът в региона и как влияе на бразилското население.

Броят, отчетен от  университета „Джонс Хопкинс“ показа, че Бразилия е регистрирала повече от 36 000 смъртни случая на коронавирус в понеделник, в топ три по смъртност в света, точно пред Италия. Общият брой е близо 692 000, което я поставя на второ място след САЩ. Рио де Жанейро позволи на сърфистите и плувците да се върнат във водата, а малък брой от плажуващите оспорваха все още активната забрана да се събират на пясъка. Отпускане на ограниченията “е опасно, защото все още сме в пика, нали? Така че е малко опасно”, каза Алесандра Барос, 46-годишна продавачка на плажната алея в Ипанема. И добавя:

“Днес е спокойно, но този уикенд ще бъде препълнено с народ.”

Междувременно Боливия разреши повторното отваряне на по-голямата част от страната, президентът на Венецуела Николас Мадуро също наскоро отмени ограниченията, летищата на Еквадор възобновиха полетите, а купувачите се върнаха в някои търговски центрове на Колумбия.

В Мексико президентът Андрес Мануел Лопес Обрадор призова страната да остане спокойна, след като миналата седмица официални лица съобщиха за екстремно увеличаване на жертвите, което доведе до приближаване на цифрата по смъртност към тази в Бразилия или САЩ.

“Нека да няма психоза, нека не се поддаваме на страха”, заяви Лопес Обрадор, докато обвиняваше медиите, че изразяват опасения за зараждаща се криза.

“В Латинска Америка страни, които се разпаднаха рано и трудно, като Салвадор и Панама, се справиха сравнително добре, въпреки че част от това е за сметка на правата на човека и гражданските свободи”, каза Уенхам.

“Страните, които желаят да предприемат краткосрочния удар, са тези, които излизат по-добре от кризата”, каза тя и добави, че бедните страни не са били изцяло без възможности, отбелязвайки ранни, превантивни действия, предприети от управниците на Сиера Леоне и Либерия.

“Те се научиха от епидемията от ебола и се адаптираха бързо, когато решиха, че икономиката им не може да се справи с предаването на заразата в общността”, каза тя. Досега цифрите са сравнително ниски и в двете западноафрикански страни.

Д-р Натали Макдермот, клиничен преподавател в Кингс Колидж Лондон, предупреди, че някои страни може да бъдат обнадеждени с фалшиво чувство за сигурност, като посочи Южна Африка като пример.

“Отговорът им изглеждаше доста обещаващ, но решението за преждевременно освобождаване на блокирането без по-добро ниво на тестване е рисково”, каза тя.

Случаите в Южна Африка „бързо нарастват“, според президента Кирил Рамафоса. Повече от половината от приблизително 48 000 потвърдени случая са регистрирани през последните две седмици, което предизвиква опасения, че най-развитата икономика в Африка може да отбележи рязко нарастване на инфекциите скоро след намаляване на ограничителните мерки.

Макдермот заяви, че притокът на COVID-19 в много развиващи се страни подсказва, че “ние потенциално ще се борим повече, за да го изпреварим” и че вирусът може да се запази дълго след като развитите страни го поставят под контрол.

“Това може да доведе до много строги мерки за пътуване до онези части на света, където вирусът все още циркулира”, каза тя.

В Пакистан броят на инфекциите продължи да нараства, след като премиерът Имран Хан заяви, че най-бедните хора в страната не могат да приложат стриктно блокиране след облекчаването на ограниченията миналия месец. След като отказа да затвори джамиите и да отвори страната, дори когато медицинските експерти пледираха за по-строги мерки, натовареността на Пакистан нарасна в понеделник до 103 671 заразени, от които 2067 смъртни случая. Все пак властите затвориха хиляди магазини и пазари в цялата страна миналата седмица в отговор на тези, които нарушават правилата за социално дистанциране.

Някои експерти казват, че блокирането винаги е било “панически мерки”, които не са проектирани да бъдат устойчиви, особено в развиващите се страни.

“Стратегията се зароди в Китай в желанието за премахване на болестта, но това очевидно излезе през носа им преди няколко месеца”, казва Марк Уулхаус, професор по инфекциозна епидемиология в Университета в Единбург.

“Много страни сега решават, че лечението може да се окаже по-лошият вариант от прекарване на болестта”, каза той. Уулхаус предположи, че държавите държави, които не могат да ограничат своето население, могат да се съсредоточат вместо върху целенасочени интервенции за защита на най-застрашените, като хората над 60 години или тези с придружаващи състояния.

“Страните просто не следват съветите на Световната здравна организация да се заключат и заявяват, че се нуждаят от друга стратегия”, каза Уулхаус. Той отбеляза, че сравнително по-младата демография на силно развиващите се страни може да им помогне да избегнат високата смъртност, наблюдавана в Италия, Испания и Великобритания.

Дори мъничката Панама, някога най-бързо развиващата се икономика в Латинска Америка, се бори да поддържа някои от най-строгите мерки за контрол в региона на фона на едновременно икономическо забавяне и разпространение на болестите.

“Невъзможно е да се поддържа карантина за цялата 2020 г.”, заяви д-р Ксавие Саенц-Льоренс, който е правителствен съветник, който отговаря на въпросите за болестта. Според него по този начин “Страната ще потъне”.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments