В битка с горещините: Как да се предпазят децата и възрастните?

0
45
Деца на море
Деца на море. Снимка: Pixabay

Пиене на повече вода, консумиране на леки храни и избягване на слънцето в най-горещите часове на деня, са част от съветите на общопрактикуващия лекар д-р Гергана Николова за справяне с високите температури тези дни. По думите й използването на слънцезащитни продукти е необходимо през летните месеци.

„При изгарянето на кожата, освен че може да има болка и зачервяване, има и рискове от рак на кожата“, коментира д-р Николова пред „БТА“.

По думите ѝ мозъкът е органът, който най-лесно може да пострада от дехидратацията.

„Получава се главозамайване, проблеми с концентрацията, главоболие, гадене, повръщане. Най-голям риск от претопляне има при децата, каза още лекарката. Детският организъм не е съвършен, децата все още се развиват и при тях терморегулацията се нарушава много по-лесно и бързо“, каза д-р Николова.

„От изключително значение е пациентите, които имат сърдечно-съдови заболявания, хипертония, ритъмни разстройства или са преживели инфаркти и инсулти, да внимават в топлите дни, да не излизат в часовете, когато е най-горещо“, обясни личният лекар. По думите ѝ при топлото време кръвоносните съдове се разширяват, а това може да доведе до рязък спад на кръвното налягане или обратно – до рязкото му покачване. Тя посочи:

„Риск има и за хората с диабет. Човек, когато се изпоти, губи телесна течност и по този начин може да се стигне до покачване на стойностите на кръвната захар в организма. В горещите дни трябва да пием повече течности и по-точно вода, защото тя рехидратира организма. Много често се прави грешката да се пият подсладени течности – това не води до добра рехидратация, а добавя в организма голямо количество захар, което води до покачване на килограмите. Трябва да избягваме да ядем тежки храни – пържените и тлъстите меса се обработват по-трудно от организма. Нека да се ядат повече плодове и зеленчуци, защото на храносмилателната система по-лесно ще ги преработва, а и по този начин ще приемем повече минерали.“

„Препоръчително е да пием по-топли течности, защото не са желателни резките температурни разлики. Ако пием студена вода, организмът ще трябва да я затопли, което означава, че отново ще накараме нашия „мотор“ да работи на по-високи обороти. Затова трябва да приемаме по-топли течности, като е желателно да пием или вода, или чай. Има и хора, които са се претоплили, които са дехидратирани, които идват с главоболие и проблеми с концентрацията. По-често това се случва при децата. Техният организъм не е съвършен, те не са достатъчно развити и при тях терморегулацията се нарушава много по-лесно и по-бързо. Затова, всички съвети, които споменахме за възрастните хора трябва да се изпълняват много по-стриктно при децата. Терморегулацията, особено при малките деца е много по-трудна, отколкото при възрастните“, обясни общопрактитуващият лекар. Тя каза в заключение:

„За да се предпазим от жегите, трябва да пием много вода, да ядем леки храни и да избягваме слънцето в най-горещите часове. Освен това, трябва да носим шапка на главата, да използваме слънцезащитни продукти и да носим по-широки дрехи с дълги ръкави и крачоли.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments