Граждани на Бургас организират демонстрация в защита на Закона за личната помощ. Събитието ще се проведе днес от 14:00 часа на централния площад, известен като „Тройката“. Повече за мероприятието разказа Милен Петров пред Искра.бг:
Ще се съберем в подкрепа на безсрочния палатков протест в столицата. По всичко личи, че имат намерение да премахнат или най-малкото да орежат това, което беше уговорено. От това ще бъдат потърпевши единствено хората.
Петров уточни, че няма представа колко човека ще отидат. Не защото няма желаещи, а защото потърпевшите изпитват трудност да излизат навън:
Не знам колко души ще се съберем. Знаете, че по подобни събития не идват много хора. Ние обаче ще сме там. Надявам се, че няма да се стига до крайни мерки. Така или иначе обаче искаме оставките на отговорните министри.
Екипът ни се свърза и с един от родителите на деца с увреждания – Недялка Гръкова. Жената изтъкна колко трудно са извоювали закона през 2018-та година. По тази причина не бива да се отменя с лека ръка, а да се надгражда:
Ние много добре знаем, че са нужни много средства. Но законът осигурява трайна грижа за хората с увреждания. От него могат да се възползват всички, които имат решения на ТЕЛК. Ние се борихме да не бъдем включвани в програми, да не се налага да събираме точки. Борим се да има оценка на човек според потребностите му, а не ТЕЛК комисиите да решават какво трябва да се даде или не.
Майката коментира, че докато човек е жив, ще се грижи за най-скъпото си същество. Пита обаче какво би се случило после:
В домовете няма добри условия. Няма и обучен персонал. Те са обречени. По тази причина ние няма да се откажем! Знаете, че една майка брани детето си до последно. Може да сме оплювани или неразбрани, но като всички останали родители имаме една обща кауза – по достоен живот. И бихме преобърнали света, за да я получим.
Жената подчерта, че животът на децата не свършва, когато станат на 18-годишна възраст. Обаче самите те стават по-тежки за обслужване. Продължават да изискват същите грижи. Много рехабилитации и терапии. Държавата същевременно се осланя на факта, че има много дарителски кампании:
Според управляващите е по-лесно хората да дадат, вместо те да поемат отговорност. Ние не сме родители, които не искат просто пари. Търсим сигурност и качествени услуги.