Служители на Регионалната инспекция по околната среда и водите–Пловдив /РИОСВ/ и техните семейства днес почистиха от отпадъци екопътеки в буферната част на резерват „Червената стена“ в района на село Бачково, общ. Асеновград, съобщиха от ведомството.
Акцията се проведе в Деня на Земята с цел да насочи вниманието на обществото и да призове туристите да сведат отпадъците след себе си до нула в името на намаляването на замърсяването, опазването на биологичното разнообразие, екосистемите и ландшафта. Инициативата е част от кампанията на МОСВ „Да сложим точка на замърсяването“.
Експертите на РИОСВ–Пловдив ежегодно организират акции по почистване на резервата, а тази година с удоволствие констатираха, че замърсените терени са значително по-малко. Бяха събрани и изнесени 15 чувала с битови отпадъци, основно пластмасови опаковки, бутилки и кенове, а с извозването им до регионалното депо се ангажира община Асеновград.
Според Закона за защитените територии в резерватите се допускат туристически посещения, но само по специално определени пътеки. В резерват „Червената стена“ са обособени 11 живописни туристически екомаршрути, които са предпочитано място за разходки и отдих. При преминаването по тях е забранено отклоняване на посетители и навлизане в резервата, бране и изкореняване на растения, улавяне и обезпокояване на животни, паленето на огън и бивакуването, както и замърсяването с битови и други отпадъци.
Резерват „Червената стена“ е изключителна държавна собственост, която се стопанисва, охранява и управлява от РИОСВ–Пловдив. Защитената територия е типичен ботанически резерват. В него са установени 1084 вида висши растения, 38 от които са защитени и включени в Червената книга на България. Известен е с богатството си на орхидеи. От срещащите се 47 вида в Родопите, тук се откриват 27 и затова е наричан „Царството на орхидеите“.