В доклад на „Репортери без граници“ пише: Китай е най-големият похитител на журналисти

0
13
Цензура
Снимка: Pixabay

В нов доклад, изготвен от организацията „Репортери без граници“, се твърди, че Китай енай-големият похитител на журналисти в света, като понастоящем там са задържани най-малко 127 репортери. Докладът гласи още, че Китай провежда „безпрецедентна кампания на репресии“ в световен мащаб срещу журналистиката. Китай на свой ред оправдава арестите на репортери и граждански журналисти, като ги обвинява, че провокират проблеми. Организацията „Репортери без граници“ отбелязва също, че ограниченията в дейността на пресата са се задълбочили след избухването на пандемията, пише „BBC“.

По официални данни най-малко 10 журналисти и онлайн коментатори са били задържани в Ухан заради репортажи, посветени на кризата с COVID-19. Една от тях, бившата адвокатка Джан Джан, е пътувал до Ухан през февруари 2020 г., след като е прочела онлайн публикация на жител за живота в града по време на епидемията. След като пристига там, тя е започнала да документира видяното по улиците и в болниците в предавания на живо и есета. Въпреки заплахите от страна на властите, репортажите ѝ са били широко споделяни в социалните медии. Малко след това тя е била призната за виновна за „предизвикване на спорове и неприятности“ – обвинение, което обикновено се отправя към активисти и информатори, за които се смята, че подкопават усилията на правителството да контролира информацията в страната.

В доклада на правозащитната група, съставен от 42 страници, се посочват и начините, по които китайските власти използват борбата с тероризма като претекст за задържане на уйгурски журналисти, които пишат за Синдзян. Китай е обвиняван многократно в извършване на престъпления срещу човечеството в региона, набеждавайки местните жители, че са ислямисти и сепаратисти.

В доклада се твърди, че други често използвани методи за потискане са нападения срещу журналисти по време на техните дипломатически мисии в чужбина, медийни блокади; цензура на редица наболели теми, принуждаване на местни журналисти да изучават подробно идеологията на Комунистическата партия и да изтеглят пропагандно приложение на телефоните си, експулсиране или сплашване на журналисти. Такъв е случаят със старшия кореспондент на „BBC“ Джон Съдуърт, който беше принуден да напусне Пекин и се премести в Тайпе през април, след натиск и заплахи от страна на китайските власти заради репортажите му, посветени на отношението на Китай към уйгурите.

Китай също така отне лиценза на компанията за излъчване на репортажи в страната през февруари. Друга журналистка, едно от лицата на „Bloomberg News“ в Пекин, Хейз Фан, също беше задържана от края на 2020 г., като по нейния случай все още няма информация. За последен път е била видяна пред жилищната си сграда, докато е била извеждана от служители на реда по подозрения за нарушаване на Закона за националната сигурност на страната.

„Репортери без граници“ класира Китай на 177-о място от общо 180 в Световния индекс за свобода на печата за 2021 г. – само две места над Северна Корея.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments