В Еквадор: Убит e кандидат, избран за кмет

0
55
Омар Менендес.
Омар Менендес. Снимка: Facebook

Кандидат за кмет в Еквадор, който беше убит броени часове преди отварянето на избирателните секции, спечели изборите в град Пуерто Лопес, предава „BBC“. 41-годишният Омар Менендес беше застрелян от въоръжени мъже, които са нахлули в стаята, където той е бил с работници от кампанията в събота. При атаката е убит и тийнейджър. Полицията все още разследва възможните мотиви зад това.

Очаква се член на партията на Менендес да замени убития политик като кмет.  Общинските избори се проведоха по време на ескалираща престъпна вълна, свързана с нарастващото влияние на жестоките наркогрупировки в страната на Андите.

Менендес не беше единственият политик, убит в навечерието на изборите. 2 седмици по-рано беше застрелян и кандидатът за кмет на крайбрежния град Салинас Хулио Сезар Фарачио.

Полицията е арестувала заподозрян за убийството на Фарачио, който преди това е заплашвал 45-годишния кандидат. Заподозреният наскоро е бил освободен от затвора, след като е излежал присъда за трафик на наркотици, съобщиха местни медии.

Досега няма арестувани при фаталната стрелба по Омар Менендес, чиито нападатели избягаха с мотоциклет. Президентът Гийермо Ласо осъди убийствата.

Президентът, консервативен банкер, се бори с нарастващия брой убийства в Еквадор. Той предложи серия от промени в конституцията, които бяха представени на избирателите в неделя. Едно от тях беше да се позволи на еквадорци, свързани с транснационална организирана престъпност, да бъдат екстрадирани в чужбина, ако са изправени пред процес в друга държава или вече са били осъдени задочно.

Тъй като много затвори в Еквадор са затрупани от неотдавнашната престъпна вълна, някои служители твърдят, че екстрадирането на осъдени престъпници в затвори с максимална сигурност в Съединените щати би било по-безопасен и по-евтин вариант за еквадорската съдебна система.

Съседна Колумбия промени конституцията си през 1997 г. в този смисъл и оттогава е изпратила много известни наркобарони в САЩ. Колумбийски служители коментираха, че яростта, с която наркобароните се борят срещу екстрадирането им, предполага, че те виждат присъдата в американски затвор – където нямат връзки и влияние върху пазачите и директорите на затвори – като особено сурово наказание. Предложението за промяна на конституцията на Еквадор, за да се позволи екстрадирането на еквадорци, обаче се провали с малко, като 51% от гласоподавателите го отхвърлиха.

Президентът Ласо заяви, че приема резултата, като каза, че „когато хората говорят, наш дълг е да го анализираме, разберем и приемем.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments