В Испания семействата се надяват, че изчезналите са все още живи

89 души са все още в неизвестност

0
140
Наводненията в Испания
Наводненията в Испания. Снимка: Copernicus EU, Facebook

Седмица след наводненията в Испания семействата се надяват, че изчезналите са живи, а 89 души са все още в неизвестност, пише „Асошиейтед прес“.

Франсиско Мургуи излиза, за да се опита да спаси мотоциклета си, когато водата започва да се покачва. Той така и не се върнал. Седмица след като катастрофални наводнения опустошиха Източна Испания, Мария Мургуи все още се надява, че изчезналият ѝ баща е жив.

„Той беше като много хора в града, които излизаха, за да приберат колата или мотоциклета си на безопасно място“, разказва 27-годишната жена пред „Асошиейтед прес“. Тя продължава:

„Внезапното наводнение го застигна навън и той трябваше да се вкопчи в едно дърво, за да избегне удавяне. Той ни се обади, за да ни каже, че е добре и че не трябва да се притесняваме.“

Но когато Мария тръгнала по улиците на Седави, за да се опита да го спаси от водата, която отмивала всичко по пътя си, той не бил намерен никъде. Тя споделя още:

„Той издържа до 1 часа сутринта. Към 2 часа излязох навън с един съсед и въже, за да се опитам да го намеря. Но не успяхме да го намерим. И оттогава не сме чували нищо за него“.

Испанските власти публикуваха първата си равносметка за изчезналите във вторник, когато съдът във Валенсия заяви, че е потвърдено, че 89 души са в неизвестност.

Числото отговаря само на източната част на област Валенсия, където 211 от 217-те потвърдени смъртни случая са настъпили, когато цели общини бяха залети от наводнения, подобни на цунами, на 29-30 октомври. Повечето хора бяха изненадани от потопа. Регионалните власти бяха остро критикувани за това, че са издали предупреждения на мобилните телефони около два часа след началото на бедствието.

Върховният съд на Валенсия заяви, че цифрата се основава на случаите, в които семействата са предоставили информация и биологични проби на своите ненамерени близки. Той добави, че е възможно да има още изчезнали хора, за които семействата не са съобщили официално на властите.

Съдът съобщи, че 133 от мъртвите са били идентифицирани с помощта на пръстови отпечатъци или ДНК проби. Други 62 тела са останали неидентифицирани.

Испанският държавен телевизионен канал RTVE показа постоянен поток от призиви на хора, които търсят членове на семействата си.

Самата Мария Мургуи е публикувала съобщение за изчезнал човек в социалните мрежи със снимка на баща си, 57-годишен пенсионер. Тя обобщи:

„Това е като да караш влакче в увеселителен парк. Понякога се чувствам много зле, а понякога се чувствам по-добре. Опитвам се да остана позитивна. Това наистина е лудост. Не знаем какво друго да правим. Нито пък някой друг в града.“

Централното правителство приема пакет от помощи

Междувременно гаргантюанските усилия за възстановяване в Седави и десетки други общини бавно напредват. Във вторник централното правителство одобри пакет от помощи на стойност 10,6 млрд. евро (11,6 млрд. долара) за 78 общини, в които поне един човек е загинал от наводненията. Министър-председателят Педро Санчес го сравни с мерките, предприети по време на пандемията от COVID-19.

Пакетът включва директни плащания в размер от 20 000 до 60 000 евро (21 800-65 000 долара) на собствениците на пострадали домове, както и финансова помощ за бизнеса и общинските власти. Санчес изтъкна:

„Имаме още много работа за вършене и го знаем.“

Санчес заяви, че ще поиска от Европейския съюз да помогне за изплащането на помощта, като заяви, че е време „Европейският съюз да помогне“.

Много хора все още нямат стоки от първа необходимост на фона на опустошенията

Наводненията оставиха след себе си постапокалиптични сцени. В град след град улиците все още са покрити с гъста кафява кал и могили от разрушени вещи, струпвания на гниеща растителност и разбити автомобили. От калта се носи зловоние.

На много места хората все още се сблъскват с недостиг на стоки от първа необходимост и се образуват опашки пред импровизирани кухни за спешна помощ и щандове за раздаване на храна. Водата отново тече, но властите твърдят, че тя не е годна за пиене.

Приземните етажи на хиляди жилища са разрушени. Опасенията са, че в някои от отнесените или затрупани в подземни гаражи автомобили може да има тела, които чакат да бъдат извадени.

Хиляди войници работят заедно с пожарникари и полицейски подкрепления в огромната спешна реакция. Служители и войници търсят в разрушените домове и в безбройните автомобили, разхвърляни по магистрали и улици или затънали в калта в канали и ждрела.

Властите са обезпокоени от други здравословни проблеми след най-смъртоносното природно бедствие в най-новата история на Испания. Те призовават хората да си поставят инжекции против тетанус, да лекуват раните си, за да предотвратят инфекции, и да почистват калта от кожата си. Много хора носят маски за лице.

Хиляди доброволци помагат, но разочарованието от управлението на кризата избухна в неделя, когато тълпа в силно засегнатия Пайпорта хвърляше кал и други предмети по кралските особи на Испания, Санчес и регионалните служители. Това беше първото им посещение в епицентъра на щетите от наводненията.

Добра новина: Осъществен е контакт и с втория български гражданин във Валенсия!

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments