Италианските министри обявиха шестмесечно извънредно положение в отговор на увеличаващия се брой мигранти, прекосяващи Средиземно море от Северна Африка. Правителството обяви още, че ще бъдат отпуснати финансови средства в размер на 5 млн. евро, предава „BBC“.
Решението е продиктувано от пристигането на 3000 мигранти в страната в рамките само на три дни. По официални данни няколко лодки са достигнали до италианския остров Лампедуза, а бреговата охрана е спасила около 2000 души от петък насам.
Междувременно ООН регистрира най-големия брой смъртни случаи на мигранти от 2017 г. насам. Миграционен орган на организацията заяви, че през първите три месеца на 2023 г. в Централното Средиземноморие са регистрирани 441 смъртни случая, като уточни, че поради забавяне на спасителните операции, ръководени от държавата, са загинали най-малко 127 души, а при друг смъртоносен инцидент властите не се предприели никакви действия. Според ООН при последния инцидент край бреговете на Тунис са се удавили най-малко 10 души, пътуващи от Африка. Десетки други са били спасени след инцидента, регистриран вчера край пристанищния град Сфакс. През последните месеци Тунис се превърна в най-голямата отправна точка за отпътуване с лодки, превозващи мигранти, а през уикенда бяха съобщени още четири смъртни случая край Сфакс, който се намира на около 185 км от остров Лампедуза.
Пристигащите в Италия мигранти са се увеличили рязко в сравнение със същия период на изминалата година, въпреки усилията на дясното коалиционно правителство на Италия за ограничаване на незаконната миграция. Рибарска лодка, превозваща 700 спасени мигранти, се очакваше да пристигне в пристанището в Сицилия днес следобед. Министърът на морската политика и гражданската защита Нело Мусумечи потвърди, че е налице 300% увеличение на мигрантските потоци и заяви, че това е „абсолютно извънредна ситуация“, която е изложила на риск инфраструктурата на Италия.
„Говорим за явление, което никога не е било наблюдавано в миналото. Островите не могат сами да се справят с това извънредно положение,“, допълни Нело Мусумечи, като подчерта, че обявяването на извънредно положение няма да реши проблема, тъй като е необходима отговорна намеса от страна на Европейския съюз.
Освен чрез отпускане на допълнителното финансиране, засега не е ясно как италианските власти ще се справят с нарастващия брой на бежанците в Средиземно море, но според запознати страната ще има възможност да ускори процедурите по приемане и репатриране на тези, на които не е разрешено да останат в Италия.
Италианската брегова охрана обяви, че е ескортирала две лодки в Йонийско море край Сицилия. Смята се, че една от лодките, натоварена с 400 души на борда, е тръгнала от Тобрук, Либия, а суровите морски условия са повлияли на спасителната акция. Вторият плавателен съд, който също е под ескорта на бреговата охрана, е превозвал около 800 души. Не е ясно от коя дестинация е тръгнал той. В неделя, когато лодката е открита в малтийски води, властите на Италия, Гърция и Малта първо са подали спешен сигнал за тревога.
Германската неправителствена организация „Sea-Watch International“ съобщи, че на два търговски кораба, намиращи се в близост до лодката, е било наредено да не помагат на Малта в спасителните дейности, докато лодката се намира в малтийски води. Вместо това на единия от корабите е било разрешено единствено да го снабдява с гориво и питейна вода. Коментирайки новината, въоръжените сили на Малта заявих, че хората на борда не са пожелали да получат помощ.
Според проекта на Международната организация по миграция „Безследно изчезнали мигранти“ броят на регистрираните 441 смъртни случая в Централното Средиземноморие през тази година вероятно е умишлено занижен. По официални данни от 2014 г. насам по маршрута, преминаващ през Централното Средиземноморие, са загинали над 20 000 души.