В Казанлък разказаха любопитни факти за българската женска носия

0
340
Българска народна носия
Българска народна носия. Снимка: Национален исторически музей

Любопитни факти за българския фолклор бяха бяха разказани пред публика в Литературно-художествения музей „Чудомир“ в Казанлък, предава „БТА“. Там бе представена книгата „Размисли върху българската женска носия“ на Диляна Курдова, изследовател на българския танцов фолклор и член на няколко работни групи към Международен съвет по традиционна музика и танц на UNESCO.

Авторката разказа, че най-важната част от женската народна носия е ризата, тъй като това е първото нещо, което момичето изработва. По този начин тя получава възможност да се докаже като достатъчно сръчна, за да излезе на хорото. Тази дреха обикновено има шевици отдолу, на ръкавите и на огърлието. Според народните вярвания това са местата, от които могат да влязат злите сили.

Тя обърна специално внимание на казанлъшката носия, която е сукманена и със специфична бордюрна украса. Ризата при нея е бяла, а ако има бродерия, то тя е много премерена. Носията е с черна основа, но съдържа много цветове. Характерният бордюр на пазвата не е шаблонен, тъй като жената, която бродира често си позволява просто следва душата си. За съжаление има много малко запазени казанлъшки носии, като в местното Народното читалище „Жар – 2002“ се съхраняват едва две.

Диляна Курдова има амбиции да опише в книга всичко най-любопитно и за мъжката народна носия. По думите ѝ при нея има разделение само по цветове, а не толкова по-видове.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments