В Кюстендил предприеха извънредни мерки срещу Африканската чума по свинете

0
542
Дива свиня
Дива свиня. Снимка: Изпълнителна агенция по горите

Мерки срещу разпространението на болестта Африканска чума по свинете прие на свое заседание Областната епизоотична комисия в Кюстендил.

Д-р Велка Войнова, директор на ОДБХ-Кюстендил представи актуалната обстановка, като обясни, че на 4 април при изследване на материал от намерена мъртва дива свиня в землището на невестинското село Кадровица, е установен геном на вируса на АЧС.

“До този момент в ОДБХ – Кюстендил не са постъпвали сигнали за съмнение или клинични признаци на заболяване при домашни свине, отглеждани във фамилни ферми или лични стопанства.

За периода от началото на ловния сезон 2023 – 2024 г. до този момент на територията на област Кюстендил са отстреляни 487 броя диви свине /с 400 бр. по-малко от предишния ловен сезон/, които са изследвани и са отрицателни по отношение на заболяването АЧС.

Риск от поява на заболяването при домашни свине съществува, поради циркулацията на вируса в популацията на дивата свиня”.

Началник отдел “Здравеопазване на животните” при ОДБХ д-р Тодор Бачев представи пред Епизоотичната комисия мерки, които бяха одобрени и гласувани единодушно.

Ето и приетите мерки от Областната епизоотична комисия:

1. Кметовете на общини да свикат заседания на Общинските епизоотични комисии, на които да бъдат включени като членове по един представител на ОК на БВС.

2. На заседанията на епизоотичните комисии да се наложат следните мерки:

2.1. Провеждане на инвентаризация на свиневъдните обекти, както е предвидено в „План за действия в България по отношение на обектите за отглеждане на свине за лични нужди във връзка с АЧС“ – три пъти годишно, както следва: еднократно от представители на администрацията на местното управление в срок до края на месец октомври;

2.2. Извършване на проверки на депопулацията на задните дворове през 2019 г., ако същите не са подновили дейността си в срок до края на месец октомври;

2.3. Извършване на клинични прегледи/проверки на биосигурността от регистрираните ветеринарни лекари четири пъти годишно и предоставяне на резултатите от проверките на съответните официални ветеринарни лекари;

2.4. Провеждане на проверки за биосигурност от официални ветеринарни лекари, клинични прегледи въз основа на оценка на риска от ОДБХ. Вземане на проби и лабораторни изследвания в случай на съмнение;

2.5. Предоставяне на информационни материали на собствениците на прасета от задния двор чрез местните органи, официалните ветеринарни лекари и регистрираните ветринарни лекари.

3. Органите на Областна дирекция по безопасност на храните – Кюстендил:

3.1. Да извършват месечни проверки относно провеждането в интернет на нелегална търговия с прасета; да провеждат онлайн надзор по интернет, уебстраници, социални мрежи и групи, и да извършват проверки на място;

3.2. Да взаимодействат с териториалните звена на МВР за борба с нелегалното придвижване на прасета чрез извършване на проверки на превозни средства по параметри, зададени от ЦУ на БАБХ, с цел откриване на източника на всяко заловено прасе или продукт от свинско месо;

4. Органите на местната власт във взаимодействие с органите на МВР да извършват проверки за търговия със свине и животински продукти на нерегламентирани тържища.

Скандално: Около 65-70% от сградите у нас са некачествено санирани

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments