В Националния съвет за тристранно сътрудничество не беше постигнало съгласие за удължаване на срока на действие на диференцираната ставка на Данък добавена стойност до края на пандемията. Предложението на служебното правителство гласи настоящата ставка от 9% за храни и безалкохолни напитки, сервирани в заведенията, както и бебешки стоки, туроператорски услуги и книги да продължи да действа.
От бизнеса в същото време настояват да бъде въведен изцяло по-нисък размер на ДДС. Но от Министерството на финансите са изчислили, че това ще доведе до 1,2 милиарда лева по-малко приходи в държавния бюджет, предаде „БНР“.
От КНСБ настояха да бъде въведена 15% ставка на ДДС, а не да бъде удължавано намаленото до края на пандемията. Любослав Костов подчерта, че бизнесът може да бъде подпомаган през разходите, но не и през приходите. Те подчертаха, че нямали против помощта, но не и по този начин. Те обясниха, че до този момента са били загубени поне 250 милиона лева приходи в бюджета.
В същото време от Българската стопанска камара обявиха, че подкрепят предложението на служебното правителство за удължаване на мярката. Те дори предлагат да се въведе и за храните, за да може да се избегне поскъпването им.
В началото на заседанието от синдикатите настояха и за повече яснота за проектобюджета за 2022 година. А от бизнеса поискаха и през декември да получат компенсации заради високите цени на електроенергията. От КНСБ пък заплашиха с протести ако бъде приета анонсираната от Асен Василев мярка за съкращаване на 30 000 души от администрацията.