В Бургас ще стартира нова общинска програма за деца, родители и специалисти, обхващаща периода от бременност, раждане, най-ранно детско развитие от 0 до 3 години, както и възрастта на социализация и предучилищно образование.
Това бе гласувано с пълно мнозинство на редовно заседание на Общински съвет-Бургас днес. Предвидените средства за успешното изпълнение на програмата са на стойност от 46 000 лева и ще бъдат заложени в Бюджет 2024. Финансирането ще бъде извършено на три етапа по съответно 28 800, 6000 и 9200 лева.
В докладната записка, внесена от съветниците Мариела Кирова, Стоян Грозев, Георги Кузманов, Милен Георгиев и Георги Манев се подчертава, че зачестяват поведенческите проблеми и трудностите в психо-социалното развитие на децата, както и детските психози. Това налага създаването на цялостен подход в сътрудничество между институции, общество и специалисти с цел предпазване живота и здравето на децата ни и създаване на благоприятни условия за израстването им като успешни и щастливи личности.
От трибуната на местния парламент Мариела Кирова заяви, че качеството на семейната, социалната и образователната среда са най-големите протективни фактори, които могат да подпомогнат този процес.
„Съвременните родили се чувстват все по-затруднени в търсенето успешни родителски модели. От нас се изисква да ги подпомогнем и да ги мотивираме да изграждат своите умения и да успяват да подкрепят и своите деца в изграждането им като личности“.
Програмата ще даде възможност родителите да бъдат подкрепени от специалисти в изключително важни етапи от развитието и израстването на децата им, както и при изграждането на качествени взаимодействия с вече разширения кръг от значими възрастни през периода на детската социализация.
Първият етап от програмата включва извършване на регулярни посещения по график на екип от специалисти в отделенията по „Неонатология“, „Родилно отделение“, „Гинекологично отделение“, сектор „Патологична бременност“ и „Педиатрични отделения“ в УМБАЛ Бургас и МБАЛ-Бургасмед.
По този начин ще се подпомогне адаптацията към майчинство, подкрепа на изграждането на пълноценна връзка между майката и детето, превенция на психични заболявания и травми в най- ранна детска възраст. Целта е да се осъществи превенция на психични състояния и травми, които биха могли да имат траен неблагоприятен ефект върху психиката на бебето и малкото дете.
Това включва посещения два пъти седмично по три часа във всяко от болничните заведения.
Етап 2 включва провеждане на тематични срещи между специалисти и учители и специалисти и родители на деца от предвидените първи групи в детските градини, участващи пилотно в програмата. По този начин ще се постигне по-бърза и успешна адаптация на децата и изграждане на положителна нагласа към детската градина.
Този етап трябва да помогне и за разпределяне на отговорността за адаптиране на детето, както и за туширане на напрежението в детето и снижаване високите нива на стрес, причинени от новата ситуация като един от факторите за често боледуване на децата в първа група.
Обхватът на този етап включва пилотно стартиране на програмата в три детски заведения с по една първа група. Във всяка от групите ще се проведат по пет срещи от 90 мин.
Етап 3 включва провеждане на тематични срещи с родители и работни срещи-консултации с учителите на деца от предвидените четвърти групи в детските градини, които участват пилотно в програмата. Ползите от този етап включват изграждане на доверие и свързаност между родителите и между родителите и учителите на база споделени ценности и информиране на родителите от специалисти за важни за тях теми, свързани с развитието на детето им и предстоящото започване на училище. По този начин трябва да бъдат намалени и тревожността и напрежението в родителите.
В докладната се подчертава, че всеки от етапите на програмата се реализира самостоятелно и независимо от другите два.
С цел избягване на разходване на публичен ресурс, при установяване на положителни резултати от оценката на въздействието и последващо решение за разширяване обхвата на програмата до всички детски градини на територията на Община Бургас, ще бъде проведено обучение на педагогическите специалисти и ръководителите, които самостоятелно да организират и водят срещите в бъдеще.
Епохата и обществото са ни такива, че хората масово изпекрват. А децата са най-чувствителни и наистина е време да се вземат сериозни мерки в тази посока. Дано тази програма проработи…
инвестицията в децата е най-важното нещо!
харесва ми, че се говори за щастие.. май съвсем забравихме, че и това е доста важно!
Кога стартира туй чудо?