С гласовете на ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната – Демократична България“ /ПП-ДБ/ и ДПС преди коледната ваканция Народното събрание прие окончателно шестата поправка в Конституцията. Едно от измененията, което предизвика сериозен обществен отзвук, предвижда хора с двойно гражданство да могат да стават депутати.
Още при лансирането на идеята се появиха коментари, че този текст обслужва интересите на ДПС. Появиха се съмнения, че хора, които живеят в Турция, и са с двойно гражданство, ще искат да стават народни представители или министри в България.
Но каква е световната практика по този въпрос? Изключение ли ще бъде нашата страна, която позволи на хора с двойно гражданство да влизат в парламента?
Проучване на Искра.бг показа, че в редица развити западни демокрации това правило е практика. Така например Италия е една от държавите, в които хора с двойно гражданство могат да стават депутати. Италианската конституция не поставя ограничения за членовете на парламента по отношение на тяхното гражданство, освен изискването да имат италианско такова и право на глас.
За да станете депутат в Италия, трябва да бъдете гражданин на Италия и да имате право на глас. Другите изисквания, като например възраст и регистрация в избирателните списъци, също се прилагат, но гражданството в две или повече държави не е бариера за кандидатстване и заемане на място в парламента.
В Гърция също хора с двойно гражданство могат да стават депутати. Гръцката конституция не предвижда изключения в тази посока. За да станете депутат в Гърция, трябва да отговаряте на други изисквания, като например възраст, регистрация в избирателния списък и т.н., но гражданството в две или повече държави не е пречка.
Една от държавите, в която хора с двойно гражданство могат да стават депутати, е САЩ (Съединените американски щати). В САЩ няма изрични ограничения за депутатите или сенаторите, свързани с двойното гражданство. Гражданин на САЩ, независимо от това дали има и друго гражданство, може да бъде избран или назначен като депутат или сенатор.
Изисквания има за федералните представители в САЩ, като например изискване за възраст и гражданство. Те варират в зависимост от длъжността и конкретния щат, от който идват кандидатите.
В Канада също хора с двойно гражданство могат да стават депутати. Канадската законодателна система не изключва кандидати, които притежават гражданство на други страни, от участие в изборите и заемането на длъжности като депутати в парламента.
За да станете част от канадския парламент, трябва да изпълните определени основни изисквания, като например да бъдете гражданин на Канада, да бъдете пълнолетен и да не бъдете лишени от правото на глас поради престъпление. Канадската конституция не изключва кандидатите с двойно гражданство.
Така се оказва, че България съвсем не е пионер в това хора с двойно гражданство да могат да стават членове на парламента. Напротив. Друг е въпросът как това правило ще се употреби в нашата политическа система и дали с него не се обслужват интереси на определени политически сили.
Закон ,,ала кирчо и кокорчо“. До кога антибългарски закони? После ще се занимаваме да ги триене и съдим гласувалите. Интересно ще ми бъде, как ще се оправдават, че са ги принуждавали и изнудвали.