САЩ се превърна в страната с най-много случаи на заразени с COVID-19, след като броят на болните достигна 82 000 души. Информацията е публикувана от “CNN” по данни на здравните власти.
Броят на заразените в Америка продължи да расте и в четвъртък, когато надмина регистираните случаи в Китай и Италия. Разликата в броя на нови заразазени на глава от населението се дължи единствено на разликата в общата популация на страните.
Считано от четвъртък вечерта общият брой на заразените в Съединените Щати е най-малко 82 100, докато в Китай той е 81 782. В световен мащаб има над 500 000 регистрирани случая. Ситуацията продължава да се изменя ежечасово, а списъкът с най-силно засегнатите страни може да се измени във всеки един момент.
Мрачната статистика е публикувана малко след като САЩ отчете най-високия брой на починали от коронавируса в рамките на един ден. Най-малко 246 нови смъртни случая са били регистрирани в четвъртък, като общият брой на починалите в страната достигна 1 195. Пикът на нови случаи вся смут в здравните заведения, където медицинският персонал не смогва да облужва големия наплив от болни.
Над половината от случаите в страната са регистрирани в Ню Йорк, където изтощените лекари и сестри прибягват до отчаяни мерки за борба с вируса. Медиците от нюйоркския болничен център Белжу са импровизирали служебна морга от палатки и хладилни камиони. В болничния център Елмрърс в Куин 13 пациента са починали от коронавирус в рамките на 24 часа.
Медицинска сестра описва преживяванията си от болница в Лонг Айлънд и говори за цената, която здравните работници плащат, за да се погрижат за болните от коронавирус.
“Не мога да заспя, мозъкът ми отказва да се изключи. Проплаках, докато свалях защитното си облекло по време на тоалетната си пауза. Плаках по целия път към вкъщи”, публикува медицинската страна в социалните мрежи.
Жената споделя още, че низът от пациенти е непрестанен. Хората “непрестанно кашлят”, имат температура, а в очите им се “чете страх”.
“Плача за тези, които си отидоха. Плача защото трябваше да интубираме петима пациенти в рамките на 10 минути. Всичко е ужасяващо. Плача за колегите си, защото знаем, че ще ситуацията ще става по-лоша, а тя вече изглежда невъзможна и далеч отвъд пределите на силите ни. Плача за всички пациенти, деца, братя и сестри, както и за двойките, които не могат да бъдат заедно. Плача за всички, чиито живот е застрашен, а не могат да се видят с близките си, защото посещенията са забранени”, добавя сестрата в социалната си публикация.
Чикаго и Детройт може да са следващите огнища
Вниманието на Америка е приковано от разпространението на заразата в Ню Йорк, Вашингтон и Калифорния, но здравните власти предупреждават, че Мичиган и Илинойс може да се окажат следващите огнища на епидемията. Др. Дебора Брикс, координатор към вашингтонския оперативен екип, коментира, че здравните власти се опасяват от “бързото повишаване на случаите” в районите на Уейн Кънтри, Мичиган, Кок Кънтри и Илинойс.
Брикс докалдва, че в 40% от територията на страната случите на заболели от коронавирус са “неочаквоно ниски”. В 19 щата има по-малко от 200 потвърдени случаи.
Луизиана, където броят на заболелите се повиши остро миналата седмица, вече се заформя като следващо огнище. Нови Орлеан вече се сблъсква с критичен недостиг на обдишващи апарати и защитно облекло, обявиха официалните власти за “CNN” в четвъртък.
„Това е бедствие, което ще дефинира нашето поколение“, коментира Колин Арнолд, директор на градския център за Вътрешна сигурност и подготовка за спешни случаи.
Здравните власти обявиха, че шест старчески дома в щата са под наблюдение, включително и старческия дом Ламбет в Нови Орлеан, където има настанени 286 възрастни души, а смъртните случаи от четвъртък са 11.
Болниците се подготвят за недостиг на оборудване
Редица болници очакват легловата им база да е изцяло заета до две седмици, в случай че тенденцията се задържи. Ако не се осигурят нови болнични легла, “няма да имаме нужните ресурси, за да се погрижи за животите, които се нуждаят от спасяване”, коментира бившият секретар на здравеопазването Др. Ребека Джий. “Поради тази причина забраната за излизане е от ключова важност.”
“Все още може да не сме достигнали до пика на кризата”, добавя още Джий.
Епидемиолози очакват, че пикът на смъртните случаи в Съединените Щати ще бъде постигнат в рамките на 3 седмици. Джий разказва, че поради липсата на защитни маски, много от здравните работници продупчват пластмасови подвързии за папки и ги връзват за лицата си с канапи.
“Мисля, че най-притеснително в момента е, че имаме недостиг на обдишващи апарати”, коментира тя. “Това е нещо, за което правителството трябва да предприеме мерки незабавно.”
Редица хора апелираха президентът Доналд Тръмп да се позове на закона за отбранителното производство, за да се увеличи предлагането на ключово медицинско оборудване.
По-рано тази седмица президентът Тръмп и Федералната Агенция за Кризисен Контрол подадоха противоречива информация как законът може да се приложи в текущата ситуация.
Ню Йорк ще позволи двама пациенти да споделят един обдишващ апарат
В опит да се адресира отчайващата нужда от медицинско оборудване, Ню Йорк е одобрил технология, която позволява на двама пациенти да споделят един обдишващ апарат.
По данни на “CNN”, считано от четвъртък, близо половината от случаите с коронавирус в Съединените Щати са концентрирани в Ню Йорк, като общият брой на заболелите в града е 37 000.
Губернатор Андрю Куомо поясни, че технологията представлява разделяне на кислородния поток на машината чрез втори комплекти тръби.
“Не е перфектният вариант”, коментира Куомо в четвъртък, “но вярваме, че ще е достатъчно ефикасен”.
Нюйоркските щатски болници се нуждаят от общо 30 000 обдишващи апарата и имат запас от защитно облекло, който ще е достатъчен за не повече от две седмици, добавя още губернаторът.
Към сряда болниците в щата разполагат с 4 000 апарата като още 4 000 са на път да се доставят от федералното правителство. Градът на Ню Йорк е поръчал още 7 000 апарата, като продължава да поръчва, информира кметът на града Бил Де Блазио.
Обдишващите апарати са “въпрос на живот и смърт” за хиляди нюйоркчани, добави още кметът.
Кметът на Сан Франциско Лондон Брийд коментира, че в града се наблюдава засилване на новите случаи, като тенденцията е сходна с тази в Ню Йорк. По думи на кмета градът може да се нуждае от минимум 1 500 допълнителни апарата и 5 000 нови болнични легла.
“В случаи че хората продължат да излизат по улиците и да не ограничават социалните си контактни, което неминуемо засилва разпространението на вируса, ще останем без достатъчно болнични легла, интензивни отделения и обдишващи апарати, за да помогнем на пациентите, които се нуждаят от тях”, коментира Брийд.
“За бога, стойте си вкъщи, спасете животи.“
21 американски щата са издали заповед за оставане по домовете, като на места периодът ще се удължи до края на седмицата. В Джорджия и Флорида все още няма въведени ограничения, но Атланта издаде собствена заповед за оставане по домовете, докато Маями въведе вечерен полицейски час.
Кметът на Чикаго Лори Лайтфут обяви в четвъртък, че велоалеи, туристически пътеки и зелени площи ще бъдат затворени, след като тълпи от хора бяха забелязани в района на езерото в града.
“Събирането на брега на езерото меко казано представлява риск за общността ни, който може да доведе до смъртта на наши съграждани”, коментира Лайтфут. “За бога, стойте си вкъщи, спасете животи”.
Решението бе взето, след като временният началник на полицията в Чикаго Чарли Бек обяви в четвъртък, че полицията ще връчва призовки на гражданите, които не спазват извънредните правила за социална дистанция и за оставане по домовете.
Нарушаването на заповедите е наказуемо с глоба до 500 долара, обяснява Бек. В случаи че нарушението бъде повторено, може да се стигне и до физически арест.
Ню Йорк ограничи дейността на маловажни бизнеси и публични събития. Гражданите са призовани да ограничат излизането навън и да се придържат към “неконтактни” дейности.
„Граждански глоби ще се издават на бизнесите, които са в разрез със забраната, но не и на гражданите”, обясни Кумо.
Кметът на Лос Анджелис Ерик Гарсети обяви, че градът също предприема наказателни мерки срещу бизнесите, които не спазват ограниченията. Лос Анджелис няма да ограничава гражданите да спортуват и да напускат домовете си, добави той.
Рекордни нива на обезщетенията за безработица
Масовото затваряне на бизнеси в опита да се ограничи заразата доведе до рекорден брой от молби за обезщетения за безработица. Около 3.3 милиона американци са се регистрирали като безработни за периода на миналата седмица, по данни на Бюрото по заетостта. Това е най-високият ръст на подадени молби за цялата статистическа история на бюрото, която се води от 1967 г.
Най-високата историческа стойност е 695 000, регистрирана през първата седмица на октомври 1982. Скокът от миналата седмица беляза ръст от 282 000 молби спрямо предходната седмица.
Американските граждани се надяват, че финансовите мерки в размер на 2 трилиона долара ще бъдат достатъчни, но експертите се опасяват, че няма да са достатъчни.
В случай че имаме късмет, епидемията може да продължи от 12 до 18 месеца
Надеждите, че пикът на епидемията ще премине до лятото, може да се окажат далеч нереалистични, коментира харвардски лекар в четвъртък.
“Ще се наложи да живеем със ситуацията по един или друг начин, от 12 до 18 месеца и то, в случай че имаме късмет”, коментира др. Ашиша Джа, директор на Института за Глобално Здраве към Харвард.
Времевият прозорец съвпада и с нужното време за разработване на общодостъпна ваксина според официалните власти.
“След като разработим ваксина, която е ефикасна и широкодостъпна, ще можем да сложим края на падемията”, коментира Джа. “До тогава ще се наложи да се изправим пред ситуацията и да се борим с вируса”.
Превод: Ивайло Йотов