Части от обикновено меката Южна Калифорния са под първото предупреждение за виелица от 1989 г. насам, съобщава „BBC“. Синоптиците прогнозират рекордни снеговалежи до 8 фута /2,4 м на квадрат/ в планините на изток от Лос Анджелис до събота. Масивна буря вече доведе до големи виелици и температури под нулата в голяма част от северните части на САЩ.
Застудяването идва, когато части от югоизточната част на САЩ се топят от рекордно голяма гореща вълна. Леденият метеорологичен фронт се простира по цялото западно крайбрежие на САЩ, както и в канадската провинция Британска Колумбия.
Предупреждението за зимна буря е в сила за крайбрежните планини на окръг Вентура и планините на окръг Лос Анджелис от ранния петък до събота, съобщи Националната метеорологична служба. Снеговалежи до 5 фута са възможни и в планините около град Санта Барбара.
Националната метеорологична служба обяви, че обилният сняг ще бъде придружен от силни ветрове и „почти нулева видимост“ по пътищата. Тази седмица пред зрителите един объркан калифорнийски метеоролог заяви:
„Трябва да бъда напълно честен с вас, момчета. Всъщност, никога не съм виждал предупреждение за виелица.“
Прогнозите са „многобройни кръгове“ сняг да покрият южните планини Сиера Невада в централните и западните части на щата. В четвъртък училищата в далечния северозапад на щата бяха затворени поради необичайното време. Джеф Нейпиър, служител в училищния район на окръг Дел Норте, коментира пред „Los Angeles Times“:
„Това е първият снежен ден, който имаме от 31 години, откакто съм в района.“
По-ниските части на Южна Калифорния също могат да станат свидетели на сняг, в допълнение към дъжда, тъй като бурята се придвижва на юг през уикенда, казват синоптиците. Височината на снега може да стигне до 1500 фута (около 450 метра) – горе-долу колкото прочутия знак в холивудските хълмове.
На други места в САЩ рязкото застудяване принуди училища, предприятия и някои щатски законодателни органи да затворят. В Портланд, Орегон, натрупа почти 28 см сняг през нощта срещу четвъртък сутринта, съобщи Националната метеорологична служба, което се явява и вторият най-снежен ден, регистриран някога.
Бурята е довела до смъртта на пожарникар доброволец в Мичиган, който според съобщенията е влязъл в контакт със свален електропровод. Властите в Орегон също разследват предполагаема смърт от хипотермия, която според тях може да е свързана с бурята.
Силни ветрове изкорениха масивна секвоя, която падна в къща в района на залива на Калифорния, оставяйки едногодишно дете в критично състояние в болница. В пет щата стотици хиляди домове и фирмени сгради – 750 000 само в Мичиган – бяха без ток в четвъртък вечерта.
Повече от 8000 американски полета са били отменени или забавени в четвъртък, според данни на FlightAware. Междувременно температурите във Вашингтон достигнаха 81 градуса по Фаренхайт (27 градуса по Целзий) в четвъртък, връх през февруари, невиждан от 1874 г.