Световен ден на мигриращите риби се отбелязва на 21 май, съобщиха от Българската академия на науките /БАН/. ИБЕИ съвместно с Лесотехническия университет и Катедрата по обща и приложна хидробиология, БФ, СУ, организират БиоБлиц изследване на инвазивни чужди видове, предназначено както за професионалисти, така и за любители (включително ученици, студенти), което ще се проведе на 21 май в района на Панчаревското езеро от 11:00 часа при сборен пункт: Рибарниците срещу спирка „Плажа Панчарево“).
БиоБлиц събитието се организира като част от мащабно европейско изследване в рамките на COST Акция CA17122 „Повишаване на познанията за чуждите видове с помощта на гражданската наука“ (Alien CSI) (https://iasbioblitz.creaf.cat/). С него ще се отбележи и Световният ден на мигриращите риби (21 май 2022 г.), като на участниците ще бъдат демонстрирани методи за улов на риби за научни цели и ще бъде представена информация за директни и косвени заплахи за ихтиофауната, като хидроморфологичните промени на техните местообитания и ИЧВ.
Организаторите канят желаещите да участват в БиоБлиц изследването и с помощта на приложенията за мобилни телефони „Инвазивните чужди видове в Европа“ и „iNaturalist“ (проект BioBlitz IAS Bulgaria) да направят снимки и регистрират наблюденията си на чужди видове с цел събиране данни за района.
Записите на участниците ще подпомогнат усилията на учените за регистриране на чужди и ИЧВ растения и животни, засягащи Европейския съюз /ЕС/, България и Дунавския басейн. Според интересите си участниците могат да изберат и да се присъединят към определен полеви екип, който ще фокусира усилията си към дадена група организми (растения, сухоземни безгръбначни животни и водни животни).
Екипите на терен ще бъдат ръководени от експерти, които ще оказват съдействие при вземането на проби и определянето на целевите видове при необходимост, но се очаква активен принос от страна на участниците. За да запишат своите наблюдения желаещите ще се нуждаят от телефон или таблет.