В Стара Загора показват над 100 монети, използвани в града през древността

0
159
Монети
Монети. Снимка: Регионален исторически музей-Стара Загора

В малката изложбена зала на Регионалния исторически музей в Стара Загора ще бъде открита изложбата „Нумизматичен салон’2023“. Това ще стане тази вечер по повод утрешния празник на банкерите Никулден. 

Кураторът на изложбата д-р Мариана Минкова разказа пред „БТА“, че между изложените монети има такива с оригинални сюжети, като богинята Тюхе с корона във вид на крепост с три кули, Речен бог в подножието на хълм с крепост (вероятно Аязмения връх), крепостна порта и др

Експозицията представя колекция от монети, които са били открити единствено на територията на града, изключвайки околните местности и близките села. Основното внимание е насочено към монетите, изковани по времето на Август Траян. Според историята, градът е имал правото да създава монети от периода на император Марк Аврелий, започвайки от началото на II век, и продължавайки до император Галиен, през средата на III век. 

Целта на изложбата е да представи монетите, които са били използвани от местното население през различните периоди на историята на Стара Загора. Изложбата обхваща времето от предполагаемото тракийско Берое от IV век пр. Хр. до османския период.

Особено внимание е отделено на монетите от обекти като Форума на Августа Траяна и наскоро открития Източен некропол в градинката при улица „Христина Морфова“. Изследванията върху монетите от този некропол, както и върху новооткритите черепи с изкуствена деформация, предоставят информация за етническия произход на погребаните. Предполага се, че те са алани, роднини на прабългарите. След сблъсъка с хуните около 371 г., част от тях напускат своите места на обитаване в Кавказ и преминават към запад, достигайки дори до Берое.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments