„Моля, почукайте. Не влизайте!“
Това гласи надписът на вратата на строго охраняваната централа на европейските правоприлагащи органи в Нидерландия. Вътре детективите се взират в компютрите си, разглеждайки видеозапис, на който се вижда как някой насилва сексуално новородено момиченце. Група от международни детективи се опитва да идентифицира детайли – играчка, етикет на дреха, звук, които биха могли да им бъдат полезни, за да спасят момиченцето и да арестуват онези, които са извършили сексуално насилие над него, записали са го и след това са го споделили в интернет, съобщи „Politico“.
Дори и един съвсем дребен детайл би могъл да помогне да се проследи държавата, в която е било извършено посегателството над бебето, което би позволило случаят да бъде предаден на съответния полицейски орган за по-нататъшно разследване. Подобни подробности са от значение, когато полицията се опитва да се справи с престъпления, извършени тайно, но разпространени онлайн по целия свят.
Откриването и спирането на извършители на сексуални престъпления срещу деца обикновено е ужасно натоварващо в емоционален аспект, както и разочароващо, но е изключително наложително, споделят пред „Politico“ полицейски служители от международната работна група към агенцията на ЕС „Европол“. По думи на експертите престъпниците стават все по-добри в прикриването на дигиталните си следи, а служителите на правоприлагащите органи невинаги разполагат с необходимите инструменти, за да успеят да ги хванат навреме. Все по-широкото използване на криптирана комуникация в мрежата затруднява работата на разследващите, особено след като пандемията, която принуди много хора да останат по домовете си и да използват по-активно интернет, увеличи значително потока от снимки и видеоклипове, свързани със злоупотреби.
През 2022 г. гигантът в областта на социалните медии „Meta Platforms“ обяви, че е идентифицирал и докладвал 26 милиона изображения във Facebook и Instagram. Любимите приложения на тийнейджърите Snapchat и TikTok са подали съответно над 550 000 и близо 290 000 сигнала до Националния център за изчезнали и експлоатирани деца в САЩ. През декември Европейската комисия също разпореди на „Meta“ да обясни по-ясно какви мерки предприема, за да се бори с разпространението на незаконни сексуални изображения, често направени от самите непълнолетни лица и споделени чрез Instagram, съгласно новия правилник на ЕС за модериране на съдържанието – Закона за цифровите услуги.
Политиците по света изразяват готовност за предприемане на по-строги действия за борба с този вид престъпления. В Европейския съюз и Обединеното кралство законодателите са изготвили закони за откриване на повече незаконно съдържание и за разширяване на правомощията на правоприлагащите органи, включително срещу разпространението на материали, съдържащи сексуална злоупотреба с деца. Тези усилия обаче бързо разпалиха ожесточени обществени дебати за това кое е по-важно – предоставянето на нови възможности на полицията да преследва нарушителите или запазването на неприкосновеността на личния живот и защитата срещу масовото онлайн наблюдение от страна на правителствата и дигиталните платформи.
Мащабът на проблема
От 2014 г. насам работната група на „Европол“ заседава два пъти годишно, за да ускори хода на разследванията и да установи самоличността на жертвите, като последното заседание се проведе през ноември тази година. Експертната група почти е утроила числеността си, като вече се състои от 33 следователи, представляващи 26 държави, включително Германия, Австралия и САЩ.
„Може да разпознаете обектите, които са на снимките, или да разпознаете звуците на заден план, или гласовете. Ако направите това заедно с няколко експерти от различни националности, то може да бъде наистина ефективно“, споделя Марийн Шуурбиерс, ръководител на операциите в Европейския център за киберпрестъпност на „Европол“.
Въпреки тези съвместни усилия обаче, твърде често детективите имат чувството, че плуват срещу течението, тъй като количеството на материалите, съдържащи сексуално насилие над деца, които се разпространяват онлайн, нараства непрекъснато.
Според „Европол“ групите в така наречената „тъмна мрежа“ остават основното място, където престъпниците споделят незаконно съдържание. Тревожен е фактът обаче, че полицията и горещите линии за закрила на деца наблюдават все по-голям брой изображения, които се появяват и в популярни и достъпни платформи като Facebook, Instagram, Snapchat и други. Пандемията влоши този проблем, тъй като все повече деца и тийнейджъри също се присъединяват активно към социалните медии и уебсайтовете за игри, където извършителите станаха по-добри в набелязването на жертви и изнудването им да им предоставят сексуално съдържание. Правоприлагащите органи по света алармират също, че извършителите се свързват с непълнолетни и обменят незаконно съдържание и чрез криптирани приложения за съобщения като WhatsApp, Signal и iMessage, което прави намирането на съдържанието изключително трудно. WhatsApp, например, сканира снимките и описанията на потребителите, но не може да следи техните силно защитени съобщения.
Франция и Полша са двете европейски държави, в които биват разпространявани повечето изображения и видеоклипове на сексуално насилие над деца. Цифрите не са съвсем показателни за нивото на сексуално насилие над деца в дадена страна, тъй като данните могат да бъдат изкривени от използването на анонимни прокси сървари, а освен това всяка страна прилага свои собствени закони при оценката на докладваното съдържание.