Семейството на първия частен автоинструктор в Стара Загора Гено Георгиев разбира за смъртта му случайно. Историята, която разказа Мария Вачева, племенница на мъжа, пред Искра.бг е за неясната смърт на нейния чичо и неговото социално погребение.
Всичко започва на 17 януари, когато Гено Георгиев става участник в пътнотранспортно произшествие. След инцидента той е настанен в УМБАЛ „Проф. Д-р Стоян Киркович“ АД-Клиника по Ортопедия и Травматология, където му е направена операция на крака. На 22 януари е бил изписан, но само три дни по-късно, на 25 януари, умира в дома си.
От УМБАЛ „Проф. Д-р Стоян Киркович“ АД потвърдиха за този случай. Те посочиха:
„На 17 януари е бил приет такъв пациент, а на 22 януари е бил изписан. Направена му е рентгенография на глезенната става на 22 януари, след което е бил изписан в добро общо състояние.“
Въпреки това, за почти месец и половина, семейството му няма информация за неговото състояние и местоположение. Те са отправили многократни сигнали до 112, като даже са го обявили за издирване на същата дата, когато е бил изписан.
Основният въпрос в тази трагедия е – Защо институциите не са успели да уведомят семейството за състоянието на Гено след произшествието и в последствие за неговата смърт? Въпреки че, неговата племенница Мария Вачева активно търси информация и дори обявява чичо си за издирване, тя и семейството ѝ остават в неведение до момента, в който научават от съседи на Гено, че той е починал и е стоял над 40 дни в моргата.
„Нямахме връзка с чичо ми от 22 януари. Той винаги ми вдигаше, като не можах да се свържа, го обявих за издирване. Телефонът му е бил спрян от мобилния оператор на 24 януари, след моя проверка. На 22 януари дойдоха две патрулки с над 10 души и те нямаха информация. Тогава полицаите заключиха къщата му. Униформените изгониха негов дългогодишен наемател, с когото чичо ми живееше в имота. Молих ги да го търсят“, споделя от своя страна Мария Вачева.
Отделно погребението на починалия се превръща в табу за близките му. Според тях случаят с Гено разкрива и потенциални неправомерни действия от страна на институциите в Стара Загора.
От Искра.бг се свързахме с лекар от Съдебна медицина-Стара Загора, който отказа да коментира случая. Зам.-кметът Павлина Делчева, отговаряща за общинската собственост, социалните дейности и здравеопазването, каза пред медията ни:
„Аз не съм подписвала това социално погребение на Гено Георгиев, моят ресор социални дейности е от 1 март 2024 година.“
С нас се свърза по казуса началник Отдел „Здравеопазване и социални дейности“ д-р Тодорова. Тя обясни пред Искра.бг:
„Лицето е било намерено починало вкъщи и е обект на съдебно-медицинска експертиза. Социалният работник на болницата е издирвал близки чрез полицията, тъй като такива не са отзовани и не са намерени, тогава се извършва процедурата за социални погребения. Когато има лице, което не е потърсено, не е осъществена връзка с близки, при нас идва социалният работник на болницата с препис-излечение за акт за смърт. В Общината имаме създадена специална комисия, която разглежда такива случаи. Като се прави справка по Национална база данни – Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване“ /ГРАО/, дали лицето има близки и т.н., при което тук е констатирано, че неговите родители и брат са починали. Социалният работник на болницата е запознал Комисията, че не са намерени племенници, които съществуват по документите, които е водила като разговори с полицията и в такъв случай се е престъпило и се е дало разрешение към социално погребение. Всяко лице може да дойде и да си пусне искане за наследник и да се видят родствените връзки. Ние сме си спазили процедурата, защото това лице не може до безкрайност да не бъде погребано.“
„Как може никой да не ни потърси след смъртта му. Звънели са на майка ми, която е с прекаран инсулт и не вдига телефона на непознати. Тя имаше над 14-15 пропуснати обаждания. Имам няколко въпроса – къде три дни му се губят следите, кой го е взел от болницата и как полицията не ни съобщи за смъртта му, а е останал над месец и половина в моргата“, се запита неговата племенница.
Потърсихме и погребална агенция „Вечност“. Оттам казаха пред Искра.бг:
„Социалният работник на болницата заедно с полицията издирват близките на починалия и зам.-кметът дава разрешение за социално погребение. Ние сме изпълнители и получаваме една резолюция, на която отзаде на съобщеното пише: „Разрешавам да се извърши погребението на ….“. При което ние насрочваме час и дата и го извършваме. На социалните погребения никой не присъства.“
От горенаписаното става ясно, че социалният работник Елица Начева, работеща в УМБАЛ „Проф. Д-р Стоян Киркович“ АД, заедно с полицията в Стара Загора, са предприели и организирали социалното погребението на покойния Гено. По думи на Мария Вачева Елица Начева е посочила в разговор с нея, че не е изчакала полицията да издирят всички наследници, отишла е в Общината, взела е смъртния акт и е уредила погребението му. Отделно Мария ни сподели, че социалният работник е говорила с чичо й в болницата, като го убеждавала да бъде настанен в старчески дом, защото нямало кой да се грижи за него, но той не пожелал.
По този повод ние се свързахме със социалния работник за коментар по казуса. Елица Начева каза пред Искра.бг:
„Нямам право да коментирам. Племенницата му ми звъня за съдействие, искаше да изкара едни документи, съдействах й. Въпросите за социалните погребения можете да се обърнете към Община Стара Загора. По случая има полиция, Съдебна медицина, защо мене търсите, не знам? Говорете по случая с полицията. Аз съм си свършила работата.“
При въпрос, свързан с настаняването в старчески дом на Гено, Елица Начева отговори:
„От Дирекция „Социално подпомагане“ настаняват хора в такива домове. Аз свързвам хората с определената институция.“
В случая излизат и на преден план въпроси за действията на полицията след инцидента. Разследващият полицай по досъдебното производство отказа да коментира през медията казуса с Гено.
Доста неясни остават обстоятелствата след смъртта на Гено Георгиев. От сигнала до Искра.бг става ясно, че няма точна комуникация между семейството на починалия, погребалната агенция, полицията, Съдебна медицина, социалния работник и общинските служители.
За близките най-важно на този етап е да се установят точните обстоятелства, довели до смъртта на чичо им и дали всички процедури са били спазени коректно.
Очакваме и вашите сигнали на iskra@iskra.bg