В моменти на екстремни климатични условия ТЕЦ-овете са незаменим компонент от енергийните системи на Югоизточна Европа. Те не само осигуряват стабилност и надеждност на електроснабдяването, но и допринасят за енергийната независимост и икономическа стабилност на страните в региона. Боян Рашев е водещ експерт в управлението на енергията, ресурсите и околната среда.
Това е част от мнението на Боян Рашев, който е водещ експерт в сферата на околната среда, енергията и ресурсите. Ето какво написа той във Facebook относно тази ситуацията, публикуваме целия му пост:
„Ужасните жеги преминаха и отново показаха кое е универсалното решение в енергетиката при трудни времена в Югоизточна Европа…
В най-големите жеги през седмицата 15-21 юли България отчете нетен експорт от 163,5 GWh – почти колкото следващите три страни /Босна и Херцеговина, Словения и Гърция/ нетни износители в целия регион взети заедно. Българската електроенергетика постоянно изнасяше около 15-20% от цялата си продукция – основно на север за Румъния и Украйна.
АЕЦ, ВЕЦ и ФЕЦ работеха много, но голямата разлика в критичния времеви диапазон 19-22:00 ч. – неслучайно цените тогава летяха в небесата – направиха отново ТЕЦ. Лигнитните ТЕЦ разпалиха нехарактерно голям брой за лятото котли като на моменти достигнаха 2200 MW с работещи общо 10 блока в 4-те големи централи. Дори затворената от зимата ТЕЦ КонтурГлобал Марица Изток 3 включи два блока.
Босна и Херцеговина, вторият значим износител в региона, също активира максимално въглищните си ТЕЦ и те постоянно осигуряваха около 75% от тока в страната.
В края на първата седмица на юли в Гърция не работеше нито една въглищна ТЕЦ. На 17 юли обаче вече работеха 6 блока – 3/4 от всичкия им капацитет – и даваха почти 1700 МВ мощност. От този момент дори Гърция се превърна в нетен износител.
Просто факти – нищо повече. Изводите всеки да си ги прави сам.“
Боян Рашев: Как в Гърция се справят с енергийната криза? Палят лигнитните ТЕЦ, разбира се!