Прокуратурата в Либия издаде заповед за арест на Саиф ал Ислам Кадафи, син на покойния либийски лидер Муамар Кадафи, заради съмнения за връзки с руски наемници, пише “BBC”.
Разследване на BBC World Service разкри връзки между дейностите на сенчестата група Вагнер в Либия и военни престъпления, извършени срещу либийски граждани.
Руските бойци се появиха за първи път в Либия през 2019 г., когато обединиха силите си с бунтовническия генерал Халифа Хафтар, за да атакуват правителството, подкрепяно от ООН в столицата Триполи. Конфликтът приключи с примирие през октомври 2020 г.
Групата на Вагнер е идентифицирана за първи път през 2014 г., когато подкрепя проруски сепаратисти в конфликта в Източна Украйна. Оттогава тя е включена в региони като Сирия, Мозамбик, Судан и Централноафриканската република.
Заповедта за ареста на Саиф ал Ислам Кадафи беше разпространена вътрешно до либийските органи за сигурност от прокурора Мохамед Гаруда на 5 август, но беше оповестена едва след излъчването на разследването на „BBC“.
Кой е Сейф ал-Ислям Кадафи?
Кадафи отдавна е подозиран, че има връзки с Русия. Преди въстанието през 2011 г. някои смятаха, че той представлява надеждата за постепенна реформа в Либия, която се управляваше от баща му Муамар от 1969 г.
Владеещ английски и ученик в престижното Лондонско училище по икономика, той отдавна се смята за един от най-влиятелните хора в страната и вероятно наследник на баща си. След като в началото на 2011 г. в Либия избухнаха антиправителствени протести, Кадафи се присъедини към кървавата репресия на държавата срещу протестиращите. Останалите членове от семейството му в крайна сметка бяха убити или избягаха от страната. Междувременно Кадафи е заловен от бунтовници в края на 2011 г. и отведен в град Зинтан, югозападно от Триполи. По-късно той беше освободен от милицията, която го задържа шест години.
По време на задържането си синът на Кадафи е осъден задочно на смърт от съд в Триполи за убийството на протестиращи през 2011 г. Той е издирван и от Международния наказателен съд (МНС) за престъпления срещу човечеството, извършени по време на репресиите.
Въпреки че от години не е виждан публично, Кадафи даде интервю за “New York Times” през юли, в което говори за плановете си да се върне в политиката. Според източници в Триполи той вероятно все още се крие в Зинтан.
Саиф и Русия
По време на осъществяването на документалния филм на BBC за операциите на групата на Вагнер в Либия, BBC се срещна с представители на либийското разузнаване, които говореха за силните връзки на Кадафи с Москва и го описваха като “любимия кандидат на Русия за управление на Либия”.
Служителите на разузнаването са разследвали Максим Шугалей, руски гражданин, арестуван в Триполи през май 2019 г. по обвинение в шпионаж. Той беше обвинен, че работи за Евгений Пригожин, богат бизнесмен, близък до президента Владимир Путин, като част от кампания за намеса в изборите, предназначена да утвърди Кадафи като владетел на Либия по време на настъплението на генерал Хафтар срещу столицата.
Шугалей и неговият арабски преводач, който беше арестуван заедно с него, бяха освободени в края на 2020 г. Според докладите Шугалей лично се е срещал с Кадафи по време на престоя му в Либия. Русия дори е продуцирала два филма за ареста на Шугалей, които са публикувани в YouTube и представят Кадафи като „спасителя на Либия“, а Шугалей като „руски герой“. Един офицер от либийското разузнаване заяви пред „BBC“:
“Ако Русия имаше своя път, щяхме да накараме Саиф ал-Ислям Кадафи да произнесе победната си реч на известния площад на мъчениците в Триполи.”
Либия – десетилетие на сътресения
- Падането на Кадафи през 2011 г.: Повече от четири десетилетия на управление на полковник Муамар Кадафи завършват с въстание на Арабската пролет. Той се опитва да избяга, но е заловен и убит
- Разделянето на страната: След 2014 г. на изток и на запад се появяват големи конкуриращи се фракции
- Напредъкът по Триполи през април 2019 г .: Генерал Хафтар, лидер на източните сили, напредва към Триполи и подкрепяното от ООН правителство там. И двете страни получават военна и дипломатическа подкрепа от различни регионални сили, въпреки оръжейното ембарго на ООН
Прекратяване на огъня през октомври 2020 г.: След това в началото на 2021 г. се избира ново правителство на единството и се заклева, което да изведе нацията на избори през декември. Чуждестранните бойци и наемници трябваше да напуснат страната, но хиляди остават