Ваксина срещу птичи грип? Птицевъдите се надяват да бъде готова за прилагане до есента (Част 3)

0
286
Кокошки
Кокошки. Снимка: Pixabay

През последната година птичият грип оказа огромно влияние с негативен ефект върху пазара, както на яйца, така и на живи птици, като епидемиологичният сезон беше най-тежкият констатиран досега. Това коментира изпълнителният директор на Съюз на птицевъдите в България д-р Петя Петкова за Искра.бг. Припомняме, че в предишни две части в интервю за редакцията ни тя обясни, че не вижда причини за увеличението на цената на яйцата за Великден, както и че вносът на птичи продукти от трети страни крие рискове.

Във връзка с птичия грип, д-р Петкова заяви, че дори и през лятото на 2022 г. не е имало намаляване на случаите, а напротив – вирусът е станал доста устойчив.

„Само в Европа се унищожиха почти 50 милиона птици през 2022 г. Голяма част от тях бяха в развъдни стада, което съответно доста трудно възстановява и производството в момента. Така че това оказа своето влияние. В нашата страна около 750 000 домашни птици бяха унищожени през 2022 г.“

От Съюз на птицевъдите в България се надяват заболяването да няма негативен ефект и през настоящата година, защото в момента има леко успокояване и спад в случаите. Според д-р Петкова трябва да има постоянен надзор и мерки за биосигурност – „поне докато се разреши употребата на ваксина, защото така или иначе това е в напреднал етап на дискусия и като експерименти на ниво Европейски съюз /ЕС/“.

В момента в 4 държави се правят изпитвания на ваксината – както върху водоплаващи, така и при кокошеви и птици, разкри д-р Петкова.

„От седмица влезе и в сила ново законодателство, което разреши употребата на такива ваксини при птиците, но трябва да излезе становище на европейския орган по безопасност на храните, да се определят параметрите, на които следва да отговарят националните стратегии, какъв надзор да се извършва, за да може наистина да се гарантира и свободната търговия както с живи птици, така и с продуктите, добити от тях.“, добави експертът.

Становището се очаква през юли. Д-р Петкова се надява, че през есенния сезон птицевъдите ще имат възможност да използват ваксината.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments