Ваксината срещу човешкия папиломен вирус (HPV) намалява случаите на рак на маточната шийка с близо 90%, показват първите реални данни, публикувани в Обединеното кралство. Организацията „Cancer Research UK“ определи резултатите като „исторически“ и заяви, че те показват, че ваксината действително спасява животи.
Почти всички видове рак на маточната шийка се причиняват от вируси и надеждата е, че ваксинацията може почти да премахне риска от развитие на заболяването. Според учените успехът означава, че ваксинираните пациенти ще имат нужда от много по-малко изследвания на състоянието маточната шийка годишно. Например на момичетата се предлага ваксината, когато те са на възраст между 11 и 13 години, в зависимост от това къде живеят в Обединеното кралство. Ваксината се предлага и на момчета от 2019 г.
В клиничното проучване, публикувано в медицинското издание „Lancet“, се разглежда какво се е случило в различни аспекти след въвеждането на ваксината за непълнолетни момичета в Англия през 2008 г. Тези момичета вече са пълнолетни хора на 20 години. Данните показват намаляване на предраковите образувания и 87% намаляване на случаите на рак на маточната шийка. Намаляването на броя на заболелите обаче не е било толкова драстично в случаите, когато по-големи момичета в тийнейджърска възраст са били имунизирани в рамките на кампаниите за ваксиниране. Това се дължи на факта, че все по-малко тийнейджъри на възраст над 13 годни са решили да се подложат на ваксинация, тъй като в идеалния случай това трябва да бъде направено преди те да станат сексуално активни. Като цяло според проучването програмата за масова ваксинация срещу HPV е спомогнала за предотвратяването на около 450 случая на рак и 17 200 случая на предракови заболявания.
Скрининг
Понастоящем жените на Острова биват апелирани да се подлагат на профилактична цитонамазка на всеки три до пет години, за да се изследват за рак на маточната шийка. Професор Сасиени обаче смята, че това „определено“ трябва да се преосмисли, предвид тези резултати. Той споделя:
„Това трябва да е сигнал за събуждане на политиците, тъй като жените ще го прочетат и ще си помислят „Защо трябва да ходя на цитонамазка? Надявам се скоро да можем да се похвалим с нова скринингова програма и да изследваме жените които не са били ваксинирани по-често.“
Това не са последните данни относно ваксинацията срещу HPV. Все още има много въпроси, особено за това колко дълго трае защитата и дали трябва да след време да бъде поставена бустерна доза, тъй като съществуват над 100 щама на човешкия папиломен вирус. Обединеното кралство започна да прилага ваксина, която предпазва от два от тях, като предстои в страната да бъде въведена ваксина, която ще предпазва от девет щама на този вирус, включително основните причинители на генитални брадавици. Причиняващите рак щамове водят до опасни промени в ДНК-то на заразените клетки, което води до изменянето им в ракови. Това може да се случи във всяка заразена тъкан, като вирусните клетки могат да се разпространяват лесно чрез вагинален, орален и анален секс. Трябва да се отбележи, че 99% от случаите на рак на маточната шийка се причиняват от човешки папиломавируси. Ето защо повече от 100 държави започнаха да прилагат ваксината като част от плановете на Световната здравна организация да сведе до минимум риска от рак на маточната шийка.
Мишел Мичъл, главен изпълнителен директор на „Cancer Research UK“, сподели: „Исторически момент е да проследим първото проучване, което показва, че ваксината срещу HPV е ефективна и ще продължи да защитава хиляди жени от развитие на рак на маточната шийка.“