Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев призова школата и детските градини да не събират пари от родителите. Той изпрати нарочно писмо по въпроса до министрите на културата и младежта и спорта, началниците на образователните инспекторати по места, директорите на държавни и общински детски градини и училища, както и до кметовете на общини. В него той напомни, че събирането на средства от родителите е правно необосновано и на практика забранено.
Вълчев напомня, че образованието е безплатно и за него не се дължат средства. Освен това материалната база се ползва от децата безвъзмездно, предаде „Dnes.bg“.
Министърът подчерта, че материалите и консумативите не се закупуват от родителите. Подобряването на материалната база, както и другите текущи разходи в училищата и детските градини също не са тяхно задължение. Родителите трябва да заплащат единствено определените по общини такси за детските градини и яслите.
Настоятелствата също не могат да събират средства. Ако това става под формата на дарения, то те са индивидуално решение на всеки един родител и хората не бива да бъдат принуждавани да го правят.
Вълчев напомня, че дарителството има доброволен характер.
Само че още на първия учебен ден ни искат стартово пари. Имам две деца – в 4 и в 6 клас. За малката 45 лв., за голямата – 60 лв. Определено не ги давам като дарение, а съм принудена да го правя – за лампи за дезинфекция, маски, помагала и тем подобни… А дали всеки родител има 100 лв. „излишни“ извън парите за тетрадки, учебни пособия, обувки, дрехи и т.н. за новата учебна година? При все, че работим за по 600 – 700 лв. максимум?!?!
H
Не мога, да се стърпя…
РОДИТЕЛСКА СРЕЩА- цветя и рози…
ДЕН ПЪРВИ- събират се джобни за лаптоп за класния.
ДЕН ВТОРИ- събират се пари за липсващите врати на тоалетните.
ОЧАКВАЙТЕ- скоро започваме покрива
А учебните помагала,боички и др. кой ще ги купи,учителя ли?