Въоръжените групировки, които контролират Триполи от повече от десетилетие, се съгласиха да напуснат либийската столица, съобщи „BBC“.
Министърът на вътрешните работи Имад Трабелси – част от международно признатото правителство, заяви, че след продължителни преговори е постигната договореност редовните сили да охраняват Триполи. Той обясни пред журналисти, че на мястото на въоръжените групи ще има само полиция за извънредни ситуации, градски служители на реда и криминални следователи.
Споразумението беше постигнато след поредица от смъртоносни сблъсъци в града през последните месеци. Либия е окупирана от множество въоръжени групировки, появили се след свалянето на Муамар Кадафи през 2011 г. Поредицата от въоръжени бунтове, които доведоха до убийството на дългогодишния диктатор, създадоха вакуум в сферата на сигурността, като оттогава насам в голяма част от страната цари беззаконие и хаотичност. Понастоящем Либия е разделена между международно признатото правителство в западната част на страната, ръководено от временния министър-председател Абдул Хамид Дбейба в Триполи, и администрацията в източната част, ръководена от военния лидер Халифа Хафтар.
По време на пресконференция Имад Трабелси заяви, че оттук нататък „мястото на въоръжените групи е в техните щабове“, като допълни, че либийското правителство „ще прибегне до тях само при изключителни обстоятелства за конкретни мисии“. Той обясни още, че след като напуснат столицата, същото ще се случи и в други градове, като отбеляза, че вече няма да има контролно-пропускателни пунктове и представители на въоръжени групи по пътищата.
Споразумението предвижда поне пет въоръжени групировки да напуснат Триполи до края на свещения мюсюлмански месец Рамадан на 9 април, включително една от тях, базирана в района, където през уикенда бяха убити 10 души. Въпросните групировки – Общите сили за сигурност, Специалните сили за възпиране, Бригада 444, Бригада 111 и Органът за подкрепа на стабилността са тежко въоръжени и са си поделили помежду си големи територии от града. Видимото присъствие на групировките в Триполи се изразява в това, че те носят маски и установяват наблюдение на контролно-пропускателни пунктове по пътищата, като използват бронирани автомобили с монтирани оръжия. Самите те често изпадат в конфликти помежду си, като при подобен инцидент през август загинаха 55 души, а близо 150 други бяха ранени. Тези сили не са под прякото командване на либийското правителство, но получават публично финансиране. Оперативната им независимост е осигурена със специален статут, предоставен им през 2021 г. от правителството.