Въпреки климатичните промени: Австралия подкрепя добива и използването на газ след 2050 г.

0
134
Природен газ
Природен газ. Снимка: Pixabay

Австралия обяви, че ще увеличи добива и използването на природен газ „до 2050 г. и след това“, въпреки глобалните призиви за постепенно премахване на изкопаемите горива. Правителството на премиера Антъни Албанезе твърди, че този ход е необходим, за да се укрепи вътрешното енергийно снабдяване, като същевременно се подкрепя преходът за нулеви нетни емисии. Според критиците този ход е отхвърляне на науката, припомняйки призива на Международната агенция по енергетика /МАЕ/ за „огромни спадове в използването на въглища, нефт и газ“, за да се постигнат климатичните цели.

Австралия – един от най-големите износители на втечнен природен газ в света – също каза, че политиката се основава на „нейния ангажимент да бъде надежден търговски партньор“, предава „BBC“. Публикувана днес, стратегията очертава плановете на правителството да работи с индустриалните и държавните лидери за увеличаване както на производството, така и на проучването на изкопаемите горива. Правителството ще продължи да подкрепя и разширяването на съществуващите газови проекти в страната, най-големите от които се управляват от „Chevron“ и „Woodside Energy Group“ в Западна Австралия.

Тези ходове са необходими за вътрешните енергийни доставки на Австралия, тъй като тя върви към целите си за доставяне на 82% възобновяема енергия към мрежата до 2030 г. и постигане на нетни нулеви емисии до 2050 г., посочват от кабинета. В момента природният газ покрива 27% от съществуващите енергийни нужди на страната. Изнася се и в страни като Китай, Япония и Южна Корея.

Природният газ е отговорен за приблизително 1/4 от общите емисии на Австралия, сочат правителствени данни.

Политиката предизвика ожесточена реакция от екологични групи и критици – които казват, че тя поставя интересите на мощни компании за изкопаеми горива пред хората.

„Изкопаемият газ не е преходно гориво. Той е един от основните фактори, допринасящи за глобалното затопляне и е най-големият източник на увеличения на емисиите на CO2 през последното десетилетие“, коментира проф. Бил Хеър, главен изпълнителен директор на „Climate Analytics“ и автор на множество Доклади на ООН за изменението на климата.

Независимият сенатор Дейвид Покок го нарече „морално фалирал, небрежен и просто глупав“ в изявление днес.

Последователните австралийски правителства рекламираха газа като ключово „свързващо гориво“, твърдейки, че изключването му твърде скоро може да има „значителни неблагоприятни въздействия“ върху икономиката и енергийните нужди на Австралия.

През 2015 г. световните лидери обещаха да се опитат да ограничат дългосрочното повишаване на температурата до 1,5C, което се смята за решаващо за избягване на най-вредните въздействия от изменението на климата. Тази граница наскоро беше превишена за първи път – от февруари 2023 г. до януари 2024 г., според службата за климата на ЕС.

Важна информация за работещите в „Мини Марица Изток“ и в „Контур глобал“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments