Върховният административен съд трябва да реши окончателно казуса със строителството на Алепу. Днес висшите магистрати, както и тези в Бургаския аднинистративен съд, проведоха заседания по въпроса.
Във Върховния административен съд в София се разглежда делото, с което инвеститорът оспорва решението на Бургаския административен съд да обяви разрешението за строеж за нищожно. Съдебният състав на ВАС ще се произнесе с окончателно решение по делото в законоустановения срок.
“Решението на Бургаски административен съд не е правилно по няколко причини. Няма правни пречки заявлението за издаване на разрешението за строеж да е подадено от лице, което не е възложител, а е пълномощник. Вярно е, че „Алепу вилидж“ АД не е изготвило само̀ проектите на комплекса, а е превъзложило изработването на необходимата документация на лицензиран проектант. Това обаче е обичайна практика, тъй като изготвянето на проекти е дейност, която е несвойствена за “Алепу Вилидж” АД. Затова дружеството чрез свой пълномощник е превъзложило изработването на необходимата документация на лицензиран проектант. По същия начин „Алепу Вилидж“ АД е превъзложило и изготвянето на комплексен доклад, който съпровожда проектната документация, на оторизиран консултант”, твърди адвокатът по делото Димитър Данаилов.
„Тези мотиви, които се отнасят до административни обстоятелства, са несъществени от правна гледна точка и не могат да бъдат основание за обявяване на разрешението за строеж за нищожно“, допълва Данаилов.
Другото дело, което се гледа от Административния съд в Бургас е свързано основно с твърдението на прокуратурата, че за проекта е било необходимо да се издаде Оценка за въздействието върху околната среда /ОВОС/. През юли съдът назначи съдебно-техническа експертиза, която да установи точното местонахождение и вида на съоръжението на Антеа Резидънс. Резултатите трябваше да бъдат представени днес, но вещите лица, посочени от сдружение на лицензираните проектанти, са стартирали проверката през септември. По тази причина са поискали да им се даде по-дълъг срок за изготвяне на експертиза. Новото заседание на съда е насрочено за 23 ноември.
Своевременно защитата вече е представила доказателства за местонахождението на съоръжението. Проектът не граничи с брега. Той се намира на около 30 метра от него, като между морето и терена на строежа има два имота – плажна ивица, която е държавна собственост, и имот, предвиден за улица. Няма строителство или промяна на бреговата линия – там, където се свързват сушата и водата. Укрепителното съоръжение е срещу свлачище, намиращо се в сушата, и не променя бреговата линия с диги, вълноломи или други защитни морски съоръжения за борба с ерозията.
„Според закона ОВОС се изисква, ако става дума за крайбрежна дейност за борба с ерозията или за крайбрежни съоръжения, които водят до изменение на бреговата линия. Но съоръженията на Антеа не са на брега, имотът няма обща граница с морския бряг. Затова становището ни е, че не е необходимо проектът да премине процедура по ОВОС, както законосъобразно са преценили и от РИОСВ – Бургас и не са изискали такава”, обясни адвокат Елисавета Василева.