Промените в Закона за медиацията са революционни за българското право. Това коментира пред „БНР“ съдията от Върховния касационен съд /ВКС/ Ивайло Младенов. Той подчерта, че съществуващото в момента задължение двете страни да се стремят към спогодба помежду си не е имало никакъв ефект. За първи път сега се вижда реална подкрепа от институциите, която е насочена към това страните да постигнат доброволно решение на своя спор.
Това е много важно, защото и най-прецизното съдебно решение не е толкова добро, колкото споразумение между двете страни. Младенов обясни, че с промените в закона за първи път се въвежда институт за подкрепа. Това се случва включително и чрез ангажиране на публични средства за заплащане на медиаторите.
Съдията обясни също така, че медиацията ще има и благоприятен страничен ефект от гледна точка на натоварването на самите магистрати. Освен това целта й е да бъде възстановен диалогът между страните и те да погледнат по друг начин на своя спор.
Младенов е убеден, че медиацията е полезна. Това е така, защото в много случаи тя може да доведе до по-справедлив резултат, защото съдът гледа само фактите, а житейската ситуация може да бъде много различна. Невинаги страните могат да представят нагледни доказателства за своите твърдения.
Съдията подчерта, че не бива предварително да се драматизира медиацията. Ако двете страни не успеят да се споразумеят, тогава делото ще взеле в зала за разглеждане. Самата процедура по медиация не пречи да процеса, защото се вмества между отделните заседания.
Промените в закона ще влязат в сила в средата на следващата 2024 година.