Вариантът Делта удари силно икономиката на Китай. Очертава се криза в имотния сектор

0
17
Икономика
Икономика. Снимка: Pixabay

Драматичните стъпки на Китай за овладяване на коронавируса това лято повлияха на доверието на потребителите в страната и подхранват опасенията за силата на втората по големина икономика в света, пише “CNN Business”.

Продажбите на дребно се затрудниха през август, като се увеличиха само с 2,5% в сравнение с година по-рано, според правителствената статистика, публикувана в сряда и цитирана от издание. Това показва много по-слабо от очакваното и драматично забавяне от 8,5% увеличение, регистрирано през юли.

Китайските власти приписват по-бавния растеж на огнищата на COVID-19 и наводненията, които спряха хората да пътуват и ги накараха да овладеят “разходите за лятната ваканция”, смята Фу Лингхуи, говорител на Националното статистическо бюро, което говори в сряда на пресконференция в Пекин.

Индустриалното производство нарасна с 5,3% през август спрямо година по-рано, също по-бавно от юли и показа най-слабия растеж, генериран от китайските фабрики за една година.

Междувременно инвестициите в градските райони са се увеличили с 8,9% за периода януари-август спрямо 10,3% през първите 7 месеца на годината.

Данните, публикувани в сряда, са най-категоричните, показващи досега колко действия, които правителството предприе, за да забави избухването на варианта Делта това лято, са засегнали икономиката. За да спре новите инфекции, Китай следва агресивна стратегия с нулев COVID, като заключва градовете, отменя полети и спира някои пристанищни операции. Подходът работи за връщане на вируса под контрол, макар и за сметка на икономическата активност.

Китайската икономика обаче е изправен и пред други притеснения, с които трябва да се бори, включително криза, пред която е застанал сектора на имотите. Новите жилищни проекти, измерени по площ, са спаднали с 3,2% през първите осем месеца на годината. Джулиан Еванс-Причард, старши китайски икономист по Capital Economics, заключва в доклад, изнесен в сряда:

“Предните ветрове, изправени пред сектора на имотите, изглежда се засилват.”

Той добавя, че правителствените ограничения за заеми сред предприемачите натоварват сектора. Наскоро паричната криза на китайския гигант за недвижими имоти Evergrande се влоши значително и компанията предупреди, че не може да изплати огромните си дългове, тъй като се бори да намали разходите или да намери купувачи за част от активите си.

Компанията, която е един от най-големите инвеститори на недвижими имоти в Китай, вече предизвика пазарни сътресения в страната, тъй като нейните облигации и акции се сринаха. Инвеститорите се притесняват, че неизпълнението може да окаже влияние върху банковата система на Китай и по-широката икономика, както и да предизвика социални вълнения. Според съобщенията инвеститорите и собствените служители на компанията вече протестират в централата на Evergrande в Шенжен, както и в провинциите Съчуан, Джилин и Хенан.

Междувременно коронавирусът може да продължи да смущава икономиката. Ново огнище в югоизточна провинция Фудзиен “представлява риск от промяна в прогнозата ни за растеж” през четвъртото тримесечие, след слабото трето тримесечие, пише Луис Куйс, ръководител на азиатската икономика в Оксфорд Икономикс, в доклад от изследване в сряда.

Той добавя, че очаква “стегнатата позиция по отношение на финансирането на предприемачите да остане и регулаторното затягане на интернет компаниите да натовари настроенията и растежа”, имайки предвид продължаващите репресии на правителството срещу големите технологични компании.

Куйс обаче смята, че китайското правителство вероятно ще се стреми да избегне рязкото забавяне. Той очаква властите да подкрепят растежа през следващите месеци, като намалят лихвените проценти и позволят на местните власти да издават повече облигации за финансиране на инфраструктурни проекти.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments