Масова сеч на дървета предизвика вълна от възмущение сред гражданите на Царево. Многогодишните липи са били отрязани, като частта от дънерите им, която е оставена, е висока не повече от 1 метър.
Коментар по казуса направи пред Искра.бг общинският съветник Емил Пейчев. По негови думи идеята не е дърветата просто да се подкастрят и да се възстановят отново. Според Пейчев с рязането се цели да се улесни максимално цялостното изкореняване на дънерите, тъй като те нарушават тротоара.
Заради кореновата система на дърветата, плочките по тротоара се повдигат и го развалят. Това води до неудобства за жителите на Царево и реално пречи на градската среда, разсъждава Пейчев. Проблемът, смята той, не е в конкретните предприети действия, а в нулевата информираност на обществото.
Редно е местните да знаят какво се случва в тяхното родно място и защо липите, от които всеки сезон си берат цвят, скоро ще останат минало, допълва още общинският съветник.
От медията ни се свързахме и със строителния инженер Сабина Владимирова. Тя е на мнение, че има много по-щадящи околната среда способи:
„Най-малкото тези дървета могат да се изкореняват поетапно, не е необходимо да се прави едновременно. Ако има такива, които пречат, първо техните корени биха могли частично да се отрежат, тези, които са по-плитките. По всичко личи, че въпросните липи не са толкова стари, че да бъдат опасни. По принцип те живеят по 300-400 години, но отрязаните са на не повече от 50-60 години и са със здрави дънери.“
Владимирова е на мнение, че в санитарната сеч няма нищо лошо. Подобна варварска намеса обаче е възмутителна, тя няма да даде шанс на дърветата да се възстановят. Екологичното равновесие ще бъде нарушено, категоричен е строителният инженер.
„Дори да тръгнат издънки сега, те ще са си точно издънки, ще станат като храсти и при всички положения няма да реши проблема с корените, ако това е главният довод“, поясни в заключение Сабина Владимирова.