Върховният административен съд /ВАС/ потвърди решението, с което Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество /КПКОНПИ/ е установила конфликт на интереси по отношение на кметицата на столичния район „Красно село“ Росина Станиславова. Тя беше избрана за поста през 2019 г. с подкрепата на „Демократична България“, но в началото на 2021 г. те оттеглиха доверието си от нея.
Припомняме, че за първи път името на Станиславова беше свързано с конфликт на интереси през 2021 г. На 9 юни КПКОНПИ констатира, че тя се е самоопределила за ръководител на проект „Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания – Компонент 3“ по Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020 г., самоопределила е и размера на възнаграждението си и е избрала екипа за работа по проекта. За тези й действия й беше наложена глоба в размер на 15 000 лева и отнемане в полза на държавата на получената материална облага в размер на 9981,46 лева.
На 23 август същата година за втори път Антикорупционната комисия съобщи за конфликт на интереси спрямо кметицата. Причината – като ръководител на горепосочения проект, финансиран с европейски средства, тя е сключила трудов договор с дъщеря си. Наложена й е глоба в размер на 5000 лева.
Третият конфликт на интереси е установен през юни 2022 г. Тогава от пресцентъра на КПКОНПИ съобщиха, че в качеството си на кмет тя е сключила граждански договори с двама адвокати, включително и за участието им в постоянни комисии в Общината, за което им е било изплащано възнаграждение от общинския бюджет. Същевременно тя ги е ангажирала да я консултират и представляват пред административни органи и съдилища и в лично качество.
Днес стана ясно, че ВАС потвърждава решението на Административния съд в София-град. Освен наложените глоби до момента, Станиславова ще трябва да заплати на КПКОНПИ и юрисконсултско възнаграждение за касационното производство в размер 100 лева. Цялото решение, което е окончателно, можете да прочетете ТУК. Също така то дава основание тя да бъде освободена като кмет на „Красно село“, тъй като според чл. 42, ал. 1, т. 11 от Закона за местното самоуправление и местната администрация:
„Пълномощията на кметовете се прекратяват предсрочно: при влизане в сила на акт, с който е установен конфликт на интереси по Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество
В тридневен срок от получаване на справката и документите, удостоверяващи обстоятелствата по ал. 1, т. 1, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 11, 12 и 13, общинската избирателна комисия обявява прекратяване на пълномощията на кмета.
Когато след прекратяване на пълномощията на кмет до края на мандата остава по-малко от една година, частични избори не се произвеждат. В тези случаи общинският съвет избира кмет на общината, кмет на района или кмет на кметството, като за кмет на общината се избира заместник-кмет или общински съветник.
Когато пълномощията на кмет са прекратени предсрочно, общинският съвет избира временно изпълняващ длъжността кмет за срок до полагане на клетва от новоизбрания кмет. За временно изпълняващ длъжността кмет на общината или кмет на района се избира един от заместник-кметовете на общината, съответно на района. Когато няма назначен заместник-кмет, временно изпълняващ длъжността кмет на общината или кмет на района се избира по предложение на общински съветник.“