Васил Кендов: Банките пак вдигнали таксите, въпреки че имат рекордна печалба!

0
118
Васил Кендов
Васил Кендов. Снимка: Facebook

Финансистът Васил Кендов написа коментар в социалната мрежа Facebook за поредното вдигане на таксите за банките, въпреки че са на печалба. Според него това е нормално и е плод на българското законодателство. Публикуваме коментара му без редакторска намеса:

„Банките вдигнали пак таксите, въпреки че имали рекордна печалба.

Това е нормално и е плод на законодателството.

Много малко хора си дават сметка, че печалбите на даден бизнес все по-малко зависят от конкурентната среда или уменията на мениджъра.
Бизнеси се създават чрез законодателство, което изисква ползването на ред услуги.

Например бизнесът на доставчиците на електронни подписи.

Миналата седмица КФН (Комисия за финансов надзор) изпрати писмо с което ни задължава да ползваме услугите на 3 частни компании. Едната е точно B-trust (аз ползвам Infonotary), втората е Мicrosoft, a третата е избираема – произволен доставчик на интернет услуги.

И какво се получава? Моят надзорник изисква от мен първо да оставя някой и друг лев на частни компании, иначе ще ме глоби за неизпълнение на задължение.

Привържениците на дигитализацията казват, че така е по-лесно и са прави. Но не е по-справедливо. А като не е справедливо, хората нямат доверие и не работят спокойно.

Как е справедливо ли? Ами продължаваш да приемаш отчети на хартия, докато на хората наистина не им стане по-изгодно да подават всичко онлайн.

Каква е разликата ли? Ами ще ви кажа. Ще паднат цените на ел. подпис, защото не е задължителен, ще паднат цените на продуктите на Microsoft, защото не са задължителни, ще паднат и банковите такси, защото сме длъжни да поддържаме специални сметки.

Всяко задължение поражда разход, следователно и приход за точно определена институция.

В случая задължителното ползване на банкови услуги (превод на заплата, дивиденти, гаранционни сметки, набирателни сметки…) са незаобиколимо изискване и е нормално да се вдигнат цените колкото си искат.

Естествено има противодействие – повече банкови лицензи, но такива не са издавани от 20 години и това е политика на БНБ за окрупняване на пазара.

така, че… ще плащате и няма да мърморите. Или по-точно мърморете си, не ми пречите. Докато си плащате можете да си мърморите на воля.

Виж ако вземете да правите бунтове и да изядете по някоя друга полицейска палка, тогава вче наистина ще пречите и ще се промени нещо.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments