Липсата на компенсации за бизнеса е пагубна за българската икономика, подчертава в специално интервю за вестник „Стандарт“ Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България /АИКБ/. По думите му, предложеният от финансовото министерство бюджет за 2025 г. е с много голям ръст на разходите – 25%, при 28% ръст на заложените приходи, и ръст на БВП от 6,8% по номинал т.е. включващ инфлацията.
„Според нас такъв бюджет е трудно изпълним“, заявява той, добавяйки:
„Разходите ще се направят, но приходите няма да се съберат и дефицитът няма да е 3%, а много повече. В средносрочната 4 годишна прогноза, или структурен и фискален план, тази траектория се запазва, което води до удвояване на държавния дълг и очетворяване на лихвите по него. Само лихвите по дълга, който ще бъде 81 милиарда, се прогнозират над 3 милиарда и 50 милиона… Припомням, че за миналата година бяха 1 милиард лв., а за тази се планират милиард и 600 милиона, т.е. 60% ръст на лихвите по обслужване на дълга ни само за 2025-та година. Тези наливания на разходи в нереформирани системи няма как да бъдат одобрени от бизнеса. Получава се един несъразмерен ръст на разходите, в т.ч. на заплати в бюджетната сфера, които силно изпреварват развитието на икономиката…“
Във връзка с готовността на бизнеса и синдикатите за общ голям протест на 15 януари председателят на АИКБ поясни, че недоволството им е предизвикано от цените на електроенергията, които у нас са непазарни и неконкурентни: „Те са с 50% по-високи от тези в Западна Европа през последните месеци и с няколко пъти по-високи от тези в Северна Европа. Българският бизнес не може да издържи, тъй като конкурентите му плащат 2 пъти по-малко за ток. При това положение ако няма програма за компенсиране, онези, които продават на вътрешния пазар, ще начислят нови цени и ще има инфлация. Продаващите на международния пазар, където са конкурентите с ниски цени на електроенергията, ще калкулират загуби – и или ще спрат работа, или ще прибегнат до съкращения. А тези, които са междинният вариант, ще ограничат ръста на доходите, защото ще трябва да плащат повече за енергия, вместо увеличени заплати.“
100 години от рождението на Георги Калоянчев: Бургас отдава почит на краля на комедията