Ватикана гласува нов закон за търговете с цел ограничаване на корупцията

0
96
Папа Франциск
Снимка: Wikimedia commons

Ватикана гласува нов закон с цел да се увеличи прозрачността на търговете и да се намалят разходите на папството чрез съревнователно наддаване, предаде “Al Jazeera”. Законът, който бе публикуван в понеделник, е резултат на четиригодишен труд, ръководен от папа Франциск, с който се цели Ватикана да се приравни на съвременните международни стандарти. 

Аржентинският понтифик, който бе избран през 2013, бе твърдо решен да реорганизира финансовите дела на папството, но срещна съпротива от страна на определени министри, които отказаха да пуснат контрол върху бюджетите си, както и да предоставят повече яснота относно вътрешните дела на града-държава.

“Новият закон слага край на дълбоко вкоренената ватиканска практика да се гласуват външни поръчки на близки и приятели”, коментира ватиканският експерт Якопо Скарамуци в публикация в Туитър. 

Промените значително ще “намалят рисковете от корупция”, коментира Францис в писмения увод на закона. Новите стандарти за “прозрачност, контрол и конкуренция от страна на изпълнителите на обществените поръчки” ще централизират разходите, които към момента са силно фрагментирани под ресора на две отделни административни тела. 

“Значителни спестявания”

Освен изключването от търговете на хора, обвинени във връзки с организирани престъпни групи, новият закон ще подчини селекцията на частните изпълнители на етическите принципи на Ватикана и ще сведе до минимум рисковете от конфликт на интереси. 

Джузепе Пигнатон, водещ италиански експерт за борбата с организираната престъпност, който бе назначен от папата на чело на ватиканския съд, коментира, че законът ще доведе до “значителни спестявания”, чрез съревнователно наддаване

“Темата за свиването на разходите е изключителна актуална и важна, като за съжаление се очертава да остане такава, предвид сериозните икономически последици за целия свят, които няма да оставят папството и Ватикана незасегнати”, коментира той. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments