Във Вирджиния е обявена първата в света електроцентрала за ядрен синтез в мрежови мащаб

1
11
Електроцентрала.
Електроцентрала. Снимка: Пиксабей

Ако всичко върви по план, във Вирджиния ще бъде изградена първата в света електроцентрала за ядрен синтез, която ще може да използва тази футуристична чиста енергия и да произвежда електричество от нея до началото на 2030 г., според съобщение от вторник на стартъпа Commonwealth Fusion Systems, цитирано от „CNN“.

CFS, една от най-големите и най-нашумели компании за ядрен синтез, ще инвестира няколко милиарда долара в изграждането на съоръжението близо до Ричмънд. Когато заработи, централата ще може да се включва към мрежата и да произвежда 400 мегавата, достатъчни за захранването на около 150 000 жилища, заяви нейният главен изпълнителен директор Боб Мумгард.

„Това ще бъде първият път, когато в света ще бъде предоставена енергия от термоядрен синтез в мрежови мащаби“, каза Мумгаард. Губернаторът на Вирджиния Глен Янгкин приветства съобщението, като го нарече „исторически момент за Вирджиния и за света като цяло“.

Централата ще представлява нов етап в стремежа за комерсиализиране на ядрения синтез – процесът, който захранва звездите. Но пътят към него едва ли ще бъде гладък, не на последно място защото технологията все още не е доказано жизнеспособна.

Светът отчаяно се нуждае от чист и изобилен източник на енергия, който да замени изкопаемите горива като винаги налична базова енергия: ядреният синтез обещава да бъде точно такъв. Той включва сливане на атоми, за да се получи мощна енергия, като се използва най-разпространеният елемент във Вселената – водородът. Най-популярната технология използва машина с форма на поничка, наречена токамак.

Термоядреният синтез е почти неограничен, не замърсява планетата и за разлика от деленето – ядрената технология, която светът използва в момента – не оставя наследство от дългосрочни ядрени отпадъци.

Но преминаването от изследователски проекти в лаборатории по целия свят към търговска употреба се оказа изключително трудно. Често срещана шега в бранша е, че от десетилетия термоядреният синтез е само на десетилетия разстояние. Това е нещо, което CFS признава. Мумгард бе категоричен:

„Нищо не се случва за една нощ в областта на термоядрения синтез.“

Но уточни, че стартъпът, който беше отделен от Масачузетския технологичен институт през 2018 г. и досега е набрал над 2 млрд. долара, казва, че се движи с бързи темпове.

То е „дълбоко“ в изграждането на токамак, способен да демонстрира нетна енергия от термоядрен синтез: т.е. реакция, при която се произвежда повече енергия, отколкото се консумира. Надява се да произведе първата си плазма – прегретия облак от заредени газове, в който протичат реакциите на термоядрен синтез – през 2026 г. и скоро след това да постигне нетна енергия от термоядрен синтез. Мумгаард изтъква:

„Изграждането, притежаването и експлоатацията на електроцентрала, която да включва енергията от термоядрен синтез в мрежата, е следващото действие.“

Стартъпът е разгледал повече от 100 места по света за електроцентралата, преди да избере индустриалния център „Джеймс Ривър“ във Вирджиния. Обектът е собственост на Dominion Energy, която ще го отдаде под наем на CFS и ще предостави техническа помощ. Процесът на строителство ще бъде дълъг и CFS твърди, че все още търси разрешителни.

Мястото е избрано заради развиващата се икономика, квалифицираната работна ръка, фокуса върху чистата енергия и възможността за свързване към мрежата след извеждането от експлоатация на въглищна централа, заяви CFS. Мумгард коментира:

„В началото на 2030 г. всички погледи ще бъдат насочени към региона на Ричмънд… като към родното място на комерсиалната термоядрена енергия.“

Вирджиния е и най-големият пазар на центрове за данни в света – сектор, който изисква огромни и нарастващи количества енергия. Според анализ на Бостънската консултантска група потреблението на електроенергия в центровете за данни в САЩ ще се утрои до 2030 г., което се равнява на количеството, необходимо за захранването на около 40 милиона американски жилища.

CFS заявява, че централата във Вирджиния ще бъде първата от хилядите, които планира да пусне в мрежата в бъдеще.

Стартъпът далеч не е единствената частна компания, която се опитва да ускори сроковете за постигане и комерсиализиране на ядрения синтез, като други също обещават да направят това до началото на следващото десетилетие. Джери Навратил, професор по термоядрена енергия и физика на плазмата в Колумбийския университет, коментира пред CNN миналия месец следното:

„Като цяло стартъпите, занимаващи се с ядрен синтез, са склонни да бъдат малко по-агресивни в обещанията си.“

По думите му има голяма разлика между производството на енергия от термоядрен синтез и наличието на практическа система, която пуска енергия в мрежата и е безопасна, лицензирана и работеща.

Мумгаард призна, че „ще има неравности по пътя и нещата няма да се променят за една нощ“. Но той добави, че конструкторите и проектантите вече могат да преминат от обща представа към конкретно място за следващата глава от пътя на термоядрения синтез.

Илон Мъск срещу проектозакон за разходи, подкрепен от председателя на Камарата Майк Джонсън

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
memsic
memsic
1 час по-рано

Едни строят електроценрали за Ядрен синтез, други пък разработват нови бойни Ракети и засилват производството им.Всеки Луд с номера си 🙂