За Дария Степанова, майка на две деца, която живее в малко градче в източната част на планината Урал, растящите цени на всичко – от бебешка храна до пелени, принудиха семейството й да намали повечето лакомства и да се храни навън.
Семейство Степанови е едно от милионите руски семейства, които трябва да съкратят разходите поради значителните промени, наложени на икономиката на Русия от войната в Украйна и безбройните санкции от Запада.
34-годишната Степанова, петгодишният й син и новороденият й син се опитват да свържат двата края с 50 000 рубли (550 долара) на месец, които печели съпругът й Сергей. Когато минава през снега към магазините, тя оглежда цените, за да търси изгодни предложения.
„Виждам как всичко е поскъпнало само през последните пет години“, каза Степанова пред „Reuters“ в дома си в Среднеуралск – град на брега на езерото Исет на около 25 км (15 мили) северно от град Урали на 1400 км (870 мили) източно от Москва.
„Преди лесно можехте да си купите храна на стойност хиляда рубли за три или четири дни, но сега, когато отидете в магазина, хиляда рубли не са нищо – можете да си купите само храна за ежедневни нужди, като мляко, кисело мляко, хляб и това е… вашата хилядарка отлетя.“
Бебешкото мляко е поскъпнало четири пъти през петте години от първото й дете, посочи тя, докато цената на детските колички се е утроила до 60 000 рубли. Най-малко двойно са скочили цените на еднократните пелени и детските храни, каза тя.
Доходите на семейството не са се увеличили с нищо подобно, докато рублата падна спрямо щатския долар от февруари 2022 г., когато президентът Владимир Путин нареди войски в Украйна, което направи вносните стоки по-скъпи в рубли.
„Пари за лакомства не останаха“, каза Степанова.
„Разбира се, че можете да живеете без тях, но животът е по-малко забавен.“
Докато много семейства по света се борят с покачването на цените, особеностите на руската военновременна икономика предизвикаха висока инфлация за милиони руски избиратели преди изборите през 2024 г.
Семейството не искаше да обсъжда политика, Украйна или кой е виновен за покачването на цените, така че не е ясно точно какво дългосрочно въздействие ще имат по-строгите условия върху гласуването в Русия.
Очаква се Путин да се кандидатира на изборите догодина, ход, който ще го задържи на власт поне до 2030 г.
Руската икономика
Западът наложи това, което той нарече най-строгите санкции на Русия в опит да подкопае икономиката й и да принуди Путин да промени курса по отношение на Украйна, но той отказа и провокира Запада, че не успя да разпали икономическа криза.
Русия, най-големият износител на природни ресурси в света, продължи да продава петрола си на световните пазари и правителството увеличи военните разходи до постсъветски рекорд, докато производството на оръжия скочи – както и заплатите на войниците по договор, готови да се бият.
Международният валутен фонд прогнозира растеж на Русия от 2,2% тази година – по-бързо от САЩ или еврозоната – въпреки че Фондът понижи прогнозата си за растеж през 2024 г. до 1,1%.
Когато Путин дойде на власт през 1999 г., номиналният брутен вътрешен продукт на Русия беше едва 210 милиарда долара след десетилетие на хаос и свиване, но до 2013 г. тя се превърна в икономика от 2,3 трилиона долара. Миналата година номиналният БВП беше 2,2 трилиона долара.
Общата инфлация беше 11,9% миналата година в Русия, а тази година прогнозата е 7,0-7,5% – докато най-малко 15,7 милиона души живеят под прага на бедността от 14 375 рубли ($157) на месец, според официалната статистика.
Игор Липиц, руски икономист, посочи, че официалните руски данни за нивата на бедност са лоши – както и цялостната картина за руската икономика – въпреки често розовите съобщения, целящи да угодят на ръководството на Кремъл.
„Истинската ситуация е лоша“, каза Липиц, добавяйки, че вижда поне минимална стагнация и сериозно влошаване на икономическото здраве след президентските избори през март.
„Голяма част от руското население има много ниски заплати.“
Той посочи, че около 20 милиона души може да са на ръба на бедността в Русия, че много са задлъжнели на фона на лихвите на Централната банка от 15% и че някои икономисти смятат, че рублата може да падне след изборите.