Както се и очакваше интересът към втория етап от програмата за саниране е по-слаб, отколкото към първия. Проектите са десет пъти по-малко и това надмина дори и най-песимистичните прогнози, предаде „Дневник“.
Във втория етап държавното финансиране е 80%. Тоест, собствениците трябва да участват със съфинансиране в размер на 20 на сто от стойността на санирането.
Общият брой на подадените проекти е 307. За сравнение в първия етап те бяха 3068.
Крайният срок за кандидатстване вече бе удължаван два пъти. Първо той бе до 16 януари, след това до 29 февруари и накрая – до 28 март. Въпреки това хората явно не могат да си позволят да доплатят 20% за санирането на жилищата си.
Бюджетът на етап 2 е 282 милиона лева. Финансирането е от Плана за възстановяване и устойчивост /ПВУ/. Така със съфинансирането от страна на собствениците тази инвестиция щеше да достигне до 353 милиона лева. Но постъпилите проекти са на стойност от едва 152 милиона лева, което означава, че усвояемостта е 43%.
Ангелина Бонева от МРРБ обясни, че разликата между 282 милиона лева и усвоените 123 милиона лева ще бъде предоговорена с Европейската комисия. Предложението й е тези средства да бъдат пренасочени към ваучери за енергийно бедните хора. Това ще бъдат лица, които живеят в сгради, участващи по етап 2 за санирането. По този начин ще се поеме самоучастието на едно или две домакинства в сградата, на които ще им е трудно сами да платят 20-те процента.
Другите два варианта са тези средства да се насочат към първия етап на безвъзмездното саниране или да се използват за саниране на публични сгради.
Имотен експерт: Да санираме старите сгради е все едно да гримираме мъртвец