Иновационен метод за събиране на боклука е на път да бъде внедрен у нас. Това съобщи пред “NOVA” Сукияс Кариджибашян, ръководител “внедряване” на проекта. Методът вече се използва в Бургас. Малко повече за него разказва Кариджибашян:
„Това е изцяло автоматизирана система по италианска технология. Има кран, който е с лазерно насочване на главата. Шофьорът има два монитора и джойстик, с който хваща контейнера. Системата е въведена само в някои части на Бургас, защото има труднодостъпни улици. Към момента сме обхванали ¾ от града. Височината на вдигането е 6.5 метра, което е малко неудобно за Централна градска част. Причините са многото растителност, стари кабели и т.н. Далеч по-лесно е в комплексите.“
Искра.бг припомня, че Община Бургас въведе новата технология за събиране на боклука още през октомври 2019. Модернизираните контейнери бяха разположени най-напред в комплексите „Меден Рудник“, „Изгрев“ и „Зорница“. Съдовете за отпадъци са от затворен тип, с механизъм за ръчно отваряне на приемното устройство и чрез педал, което гарантира по-голямото удобство за гражданите. Те са предназначени за смесени битови отпадъци.
Според Кариджибашян новите контейнери притежават редица предимства, най-вече за гражданите. Някои от тях са:
- Контейнерът е изцяло затворен;
- Отдолу няма колелца и не може да се накланя наляво и надясно;
- Вдига се нагоре, което е предимство при наличие на сняг;
- Отваря се с крак, не е нужно да се пипа с ръце контейнера.
В допълнение на предимствата ръководителят на проекта допълни:
„За новите контейнери ще могат да се използват и специални карти, които ще отчитат колко боклук сме изхвърлили. Това ще стане, ако у нас се промени законът и данъкът започне да се определя според количеството изхвърлен отпадък.“
Карикаджибашан уточни, че финансирането на новия проект за събиране на боклук не става от общината, а от фирмата, която използва контейнерите. Те на свой ред, имат възможност да спестяват от служители, тъй като вече не е нужно отзад на камиона да стоят двама души. По думите му вече има няколко случая на посегателство:
„Най-често това са бездомни хора. Знаем в какво положение са, каним ги на работа. Опитваме се да говорим с тях и да ги разберем.