„Проведохме много дълги обсъждания, много експертни дискусии, разговори. (…) До голяма степен експертните дискусии приключиха и можем да кажем, че имаме решение да се въведат подобни сертификати и те ще бъдат въведени от четвъртък. Изискването е лабораторното изследване да бъде извършено и ако стойностите надвишават определените от експертите нива, човек да може да получи сертификат, който ще е валиден 90 дни.“
Това коментира здравният министър д-р Стойчо Кацаров по време на извънреден брифинг по повод казуса за признаването на тестове за антитела и даване на възможност на хората, които отговарят на определени критерии, да могат с тези тестове да се ползват по начина, по който се ползват и „Зелените сертификати“.
Целта на този нов „Зелен сертификат“ ще бъде да притежаван от хора, които да бъдат сравнително добре предпазени от следваща зараза с вируса, обясни от своя страна вирусологът проф. Радка Аргирова, председател на Българското дружество по медицинска вирусология и член на експертния съвет по вирусология при министъра на здравеопазването. По думите й това не се отнася за хората, които само са преболедували, а трябва и да са се протектирали.
„За да се осъществи тази цел е необходимо да се въведат и да се кажат какви ще бъдат методите, цифрите и стойностите, на които този сертификат ще важи. Този сертификат ще се отнася за хора, които са прекарали заболяването безсимптомно, за хора, които са си купили от аптеката антигенен тест, оказал се е положителен, но въобще не са отишли в болница и са се самоизолирали, като по този начин са се отнесли съвсем отговорно към обществото и такива, които по-късно са постъпили на лечение, но поради тази причина може да нямат верификация с PCR или антигенен тест. По този начин косвено ще получим информация и за това колко хора действително са преминали среща с вируса, защото за много безсимптомните изобщо няма информация.“
Ще се търсят антитела от типа IgG. Те съществуват и във ваксините, и във вируса. Цифрата, която ще бъде определяща ще бъде 150 на BAU на ml, добави проф. Радка Аргирова. По думите й това е единица, която се получава в резултат на взаимодействие между един калибрационен фактор, даден от СЗО, и с който пропорционално се съобразяват всички тестове.
Може да се използва богат набор от методи и няма фиксирани конкретни тестове, посочи проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Удостоверението ще бъде издавано от Националната информационна система за борба с COVID-19 или от лабораторията, която е направила изследването за антитела, уточни Иво Стойчев.
„Зеленият сертификат“ ще важи само за нашата страна и няма да има никакво отношение към пътуване в чужбина.