Все повече работодатели експериментират, въвеждайки четиридневна работна седмица. В световен мащаб по-краткото работно време невинаги се оказва ефективно, пише „bTV“.
Преди години в Юта бе въведена тази практика, но жителите започнаха да настояват административните услуги да са достъпни и в петък, което стана причина моделът да отпадне. В Швеция пък експериментираха с работните часове на ден, като приеха те да са шест. Резултатът – доволни и здрави служители, но много разходи, заради което и този модел беше отменен.
България е сред страните с най-много работни часове – малко над 40. Според Димитър Бранков от Българската стопанска камара не е задължително по-краткото работно време да повлияе на заплатите, ако служителите носят същата добавена стойност на работодателите си.
Специалистите са на мнение, че четиридневната работна седмица става все по-възможна с иновациите в технологиите и роботизацията на предприятията, но това е скъпо струващо и не всеки бизнес у нас може да си го позволи.
Синдикатите харесват идеята, но са на мнение, че работодателите трябва да правят опити да върнат българите зад граница у нас, вместо да привличат работна ръка от трети държави. Тяхното мнение е, че към днешна дата моделът е трудно приложим, на фона на обезлюдяването в България.