
Шотландски изследователи работят върху нов AI инструмент, който би могъл да се използва от обикновените оптики, за да засичат ранните признаци на деменция.
Снимките, правени на ретината в задната част на окото, могат да дадат индикация за здравето на мозъка, и чрез използването на AI софтуер за анализ на информацията, учените може да успеят да разпознаят признаци на заболяване, преди да се появят каквито и да е симптоми.
Изследователският екип NeurEYE е събрал почти един милион очни сканирания от оптики в цяла Шотландия – най-големият набор от данни от този вид в света – и с помощта на AI е разработил алгоритъм, който може да оцени здравето на кръвоносните съдове в окото, което би могло да показва невродегенеративни заболявания.
Базата данни, която екипът е натрупал, може да се прилага към снимки, направени по време на рутинни очни прегледи, и евентуално би могла да се използва от клиницисти, за да предотврати възникването на заболяване или да диагностицира състояния много по-рано, отколкото е възможно в момента.
Кръвоносните съдове в окото са много малки и фини, което означава, че могат да покажат наличието на дадено състояние по-рано, отколкото други части на тялото.
Екипът NeurEYE се ръководи от Университета в Единбург и включва изследователи от Glasgow Caledonian University. Балджиан Дилън, професор по клинична офталмология в Университета в Единбург и съ-ръководител на NeurEYE, каза: „Окото може да ни каже много повече, отколкото мислехме за възможно.“
„Ретината съдържа цяла съкровищница от информация и е биологичен барометър за здравето на нашия мозък. Можем да видим ретината с помощта на обикновено, недорно оборудване, намиращо се във всяка главна търговска улица в Обединеното кралство и извън него.“
„Нещо толкова просто като снимка на ретината може сега да бъде използвано, за да предвиди евентуална промяна в мозъка по-късно в живота.“
Деменцията спира работата на мозъчните клетки на човека, като засяга способността му да помни, мисли и говори. Според Dementia UK деменцията засяга един на всеки 14 души над 65-годишна възраст и един на всеки шест души над 80-годишна възраст.
Състояния като болестта на Алцхаймер могат да доведат до загуба на памет, объркване или проблеми с говора и разбирането.
Все още не е открито лечение за деменцията, но ранната диагноза дава възможност на пациентите да получат по-бързо лечение и осигурява допълнително време на пациента и околните му да се адаптират и подготвят за бъдещето.
Пенсионираният машинен инженер Дейвид Стийл, на 65 години, чиято майка страда от Алцхаймер, сподели пред BBC Scotland News, че ранната диагноза би могла да спести на семейството му 10 години болка и трудности.
Майка му е ходела редовно на очен лекар, защото зрението ѝ се влошавало. Първоначално ѝ била поставена диагноза макулна дегенерация, но това замаскира основния проблем, за който сега се знае, че е свързана с церебрална слепота, породена от Алцхаймер.
Г-н Стийл каза, че по-ранната диагноза на това състояние би променила много неща.
„Това щеше да има огромен общ ефект, но най-големият ефект щеше да бъде за баща ми, който трябваше да се справя с целия процес на влошаване на майка ми“, отбеляза той.
„Ако връзката беше открита преди 10 години, това щеше да позволи на баща ми да живее по-добре. Също така щеше да позволи на семейството да се подготви за ситуацията на постоянно влошаване на майка ми.“
Той добави: „Може да не искаш да научиш лошата новина, но наистина ти е нужна, за да можеш да планираш останалата част от това, което предстои да ти се случи.„
„Всичко, което може да се направи навреме, е наистина, наистина важно, защото трябва да се подготвиш за момента, в който животът стане твърде труден за управление.“
Специализираният оптик Иън Камерън, който ръководи практика в Единбург, каза: „Окото е уникално, защото е прозорец към цялото тяло.“
„Всички системи на тялото са представени тук, така че освен за очни заболявания като катаракти, глаукома, макулна дегенерация, проблеми със зрението, ние можем също така да засечем неща, свързани със съдовата система, сърцето, високото кръвно налягане, диабета, а дори има и някои връзки с неврологични състояния, които могат да бъдат открити в окото.“
„Някои състояния се проявяват доста късно, но с тази технология можем да ги засечем все по-рано. Грижата за очите може да доведе до по-добри здравни резултати, ако си правите редовни очни прегледи.“
Той допълни: „Всеки трябва да се преглежда на всеки две години, защото могат да се установят толкова много неща. Колкото по-рано открием проблемите, толкова по-добре.“
Екипът зад проекта се надява да има прототип, готов по-късно през годината, а през 2026 г. да направи по-широко внедряване на технологията в оптики из цялата страна.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм