Европейската комисия (ЕК) очаква до октомври да бъде разрешена употребата на поне 3 лекарствени препарата срещу коронавирус в ЕС, съобщават от „bTV“.
Възможно е до края на тази календарна година субстанциите да достигнат 5 на брой, както и да стартира оценка на допълнителни 7 медикамента със същото предназначение. Изготвеният списък от Комисията с 10 възможни лечения ще бъде готов до юни, за да представи 5 от най-обещаващите от тях.
90 милиона евро ще бъдат вложени от ЕК за провеждането на проучвания и тествания на лекарства, плюс 40 милиона евро за тяхното производство. Надеждите на специалистите са да станем свидетели на добро съгласуване на изследванията в търсене на нови методи в борбата с COVID-19.
Еврокомисарят по здравеопазването Стела Кириакидис информира, че Комисията води преговори за реализация на три предварителни споразумения за доставки на новите лекарствени способи. Оценяваните такива в момента са общо 57. Към тях интерес проявяват всички държави членки на Алианса, уточни Кириакидис.
По нейни думи става ясно, че 30% от пълнолетните европейски граждани са получили първа игла от имунизационните субстанции срещу коронавируса. Изцяло ваксинирани пък са 12%.
Стела Кириакидис посочи, че очаква страните извън ЕС, които са производители на имунизационни препарати, да изнасят част от партидите без да затрудняват веригите за доставки.
На въпроса дали ЕС подкрепя предложението на Америка за отпадане на патентите за ваксините срещу COVID-19 бе отговорено уклончиво. Говорител на ЕК прикани представителите на медиите да решат сами дали да цитират председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен. Предни дни тя обяви, че този подход не е съвсем предпочитан от Комисията, а днес изявлението й изразяваше по-скоро възможност все пак да бъде разгледана идеята на Вашингтон.
Казуст за патентите е спорен. Той може да бъде единствено част от политиката за постигане на целта за ваксиниране на всички хора в глобален план, допълни още говорителят. От твърденията му стана ясно и че Евросъюзът удължава ограниченията за износ на имунизационни препарати до юли.