Възможно ли е Европа да остане без Facebook и Instagram? Коментар по този въпрос направи адвокат Жулиета Мандаджиева. В ефира на „bTV“ юристът припомни, че за подобна опасност се заговори още през 2018-а година. Вчера проблемът отново дойде на дневен ред, след като от компанията „Meta“ заплашиха да блокират достъпа до социалните мрежи заради защитата на личните данни.
Адвокат Мандаджиева посочи като главен виновник за тези действия Максимилиан Шремс, който води битка срещу подобен тип обработки на данни. По думите й разликата между САЩ и Европа по отношение на националната сигурност е, че в Америка е напълно законно да те следят, дори да няма индикация за извършено престъпление. При нас ситуацията е коренно противоположна.
Юристът подчерта, че не е редно всички социални мрежи да се слагат под общ знаменател, тъй като всяка от тях обработва данните по различен начин. Според нея въпросът за нашата безопасност също е относителен и има значение в каква държава живеем.
„Ако живеем в авторитарна държава, ползването на социални мрежи може да е смъртоносно. Ако сме в държава, в която подслушването се случва по подразбиране, социалната мрежа не допринася много за нашия риск. Така че съществуват разлики“, поясни адвокатът.
Тя уточни, че Facebook и Instagram не следят само хората, с активно участие в мрежата.
„Закачат се кодове при посещение на страница, която има интеграция с тях и ви следят по време на цялостното ви потребление на интернет. Това се случва, ако не сте включили анонимния режим на браузърите си, но дори и тогава, пак могат да го заобиколят. Така че те събират информация в много по широк обем от тази, която споделяте в постовете си“, коментира адвокат Мандаджиева.
Тя съветва потребителите да контролират настройките си и да не споделят публично цялата информация.
Междувременно инфлуенсърката Поли Недкова сподели, че не се чувства защитена в социалните мрежи. Според нея блокирането на достъпа им би било полезно за психиката на милиони хора.