Всички проекти от резервния списък по програмата за енергийна ефективност да бъдат финансирани и санирани в следващите три години с привлечен ресурс от държавата.
Това предлагат от сдружението на общините у нас, след като след излязлото в края на миналата година класиране на Министерството на регионалното развитие и благоустройството стана ясно, че едва около 20% от подадените проекти са получили одобрение. Това разгневи много български общини, които положиха огромни старания в подготовката на документация и много от тях настояват за повторното ѝ разглеждане.
Според председателят на Асоциацията за регулиране на отношенията в етажната собственост Павел Миланов идеята всички проекти да бъдат финансирани през следващите три години е добра, стига да бъде възможна за изпълнение. Според него съществува и риск собствениците на сгради да станат прекалено зависими от държавата, ако тя започне да поема всички разходи за саниране.
„Винаги, когато държавата влезе в частна собственост и започне да налива средства, се появяват едни такива уродливи явления, с които собствениците ще загубят интерес да поддържат сградите си. Те ще чакат държавата в рамките на десет години да им ги ремонтира. Ако влезем в тази хипотеза, ситуацията в сградния фонд ще се влоши и наистина държавата ще трябва да плати всичко“.
Голяма част от гражданите също изразяват опасения, че финансирането на твърде много проекти може да доведе до необосновано пестене на средства и да окаже негативно влияние върху качественото изпълнение на ремонтите.
Това е трябвало да се обмисли в самото начало.Не може в един и същ малък град,два пъти да приготвим документи и накрая ,едни санирани други не.
Напълно съм съгласна.Голяма част от предвидените средсва за саниране по европейска програма за много градове са отклонени!
Това не е честно.Хората останаха излъгани.
Например за град Русе.