Най-новата специалност в Тракийски университет – Стара Загора „Киберсигурност и електронно управление“ е изключително актуална към съвременните изисквания на работодателите. Тя е модерна и желана от младите хора, които често я наричат „специалността на бъдещето“.
Съвсем нова за университета, но съвсем позната за видните експерти по киберсигурност като проф. д-р Илин Савов, който отскоро е част от академичната общност на висшето учебно заведение като директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност и ключов преподавател в специалността „Киберсигурност и електронно управление“.
Какво предлага специалността?
Програмата е създадена, за да отговори на нарастващото търсене на висококвалифицирани специалисти в областта на информационната сигурност и модерните електронни системи. Тракийски университет ще отговори на това предизвикателство, като е осигурил висококвалифициран преподавателски състав – екипът на програмата включва опитни преподаватели и специалисти с практически опит в областта на киберсигурността и електронното управление. Проф. Спасов заяви следното:
„Гарантирам на студентите, че ще имат възможност да черпят знания директно от хора, които знаят всички тайни и трикове в областта на киберсигурността. И нещо повече – в нашия учебен план ще дадем и светлина как изкуственият интелект се използва за подготовката и осъществяването на кибер свързани престъпления“.
Какво означава терминът киберсигурност?
Д-р Савов обяснява, че понятието киберсигурност се тълкува по различен начин от много експерти в тази област, тъй като всеки има своята интерпретация.
„Нека определим термина по този начин – киберсигурността е защита на компютрите, мрежите и данните от злонамерени атаки. В тази нова специалност студентите ще научат как да разгадават кодове, да създават непробиваеми защитни системи и да се справят с най-новите кибератаки. И не само – ще ги обучим как да се предпазват от киберпрестъпления и как да им противодействат при създадена атака срещу тях“.
Той напомня, че с придобитото образование студентите ще получат възможност в бъдеще да бъдат част от елитен екип, който пази личната информация на хората, секретните данни на компаниите и дори националната сигурност. Те не просто ще учат – ще живеят заедно с технологиите и ще научат как да бъдат една крачка пред злонамерените хакери. Също така ще получат възможност да работят по реални проекти и да тестват уменията си в практически упражнения. Цялото обучение и с повишено внимание към практическата насоченост и даване на възможност на обучаемия да се докосне до реалността в киберсредата. Всички български граждани, които искат да бъдат част от бъдещето вече имат възможността да се запишат в специалността „Киберсигурност и електронно управление“ в Тракийски университет- Стара Загора
Какво ще изучават студентите?
„Нашият модерен учебен план е съобразен с нуждите на работещите студенти, предлагайки удобен график, който ще им позволява да балансират времето си между учене и работа“.
Проф. д-р Илин Савов даде пример с дисциплини като „Въведение в киберсигурността“, „Мрежова и информационна сигурност“, „Защита на данните“, „Системи за управление на информационната сигурност“, „Електронни системи и технологии“, „Криптография и криптоанализ и разбира се много практически занятия“, за които Тракийски университет се е погрижил да изгради подходящата инфраструктура.
Като какви специалисти ще се дипломират и къде ще работят?
В ерата на дигитализацията, защитата на информацията и устойчивостта на електронните системи са от решаващо значение за всяка организация, напомня д-р Савов.
„Точно затова нашата специалност „Киберсигурност и електронно управление“ е толкова важна и актуална. Завършилите програмата ще бъдат подготвени за разнообразни и високоплатени позиции, както в публичния, така и в частния сектор, както в България, така и в чужбина. Студентите ще бъдат готови да се реализират навсякъде, защото навсякъде има нужда от информационна сигурност и превенция от злонамерени атаки“.
Завършилите, на първо място ще могат да изпълняват задачи по противодействие на организирани престъпни групи и отделни лица, извършващи. Те ще могат да се реализират в службите за сигурност, правителствени организации, частни фирми, фондации работещи за противодействие на престъпления, в които се използват високотехнологични средства и похвати.
Възможностите за кариерно развитие са безкрайни: мрежов администратор по сигурността, консултант по информационна сигурност, експерт по електронни системи, анализатор на заплахи и инциденти, разработчик на сигурни софтуерни решения, разработване на политики за киберсигурност и електронно управление.
Тракийски университет се стреми да подготви своите студенти с необходимите знания и умения, които ще им позволят да се утвърдят като лидери в динамично развиващата се област на киберсигурността и електронните системи.
Министерство на образованието се похвали с висок дял на работещите висшисти
Стара Загора трябва да се превърне в притегателен център за ИНТЕЛИГЕНТНИ млади хора. Това минава САМО през образованието!!! Браво Тракийски университет, че работи в тази насока и се опитва да бъде в крак с модерните технологии! Дано тези младежи получат възможност да работят тук за висока заплата. За нас е късно, за тях не е.
Възможности за образование има, желание за учене липсва. Все пак добра новина за Стара Загора и региона.
Тази специалност не се ли предлага и в Пловдивския университет, който се намира на има няма 90 км? Дали ще има достатъчно желаещи за двете места и с какво Стара Загора ще изпревари Пловдив?
Тази спец. или разни подобни на нея се предлагат в почти всички техн. ВУ… Че и в не техническите. Туй че вече се предлага и в Ст.Загора е все едно да кажеш че старозагорци вече имат достъп до телевизия. А кой я преподава тази спец.? Има ли Тракийския ун. преподавателски ресурс за нея? Или разчитаме на ghost – преподаватели!? Туй са важните въпроси…
проф. д-р Илин Савов е на много високо ниво
сигурно и тази дисциплина ще бъде унищожена от изкуствения интелект през следващите години… учете се на занаят с ръце по-добре
пак ще си плащат изпитите и ще излизат некадърни така че все тая
Ти сигурно си с основно
Ще бъде добре в службите да работят повече млади и интелигентни българи. Впрочем тази специалност и в чужбина е много търсена
Голяма част от старите специалности в българските университети са морално остарели, така че аз лично винаги приветствам модерни направления. Напред, науката е слънце, но повечето българи обичат да стоят на сянка…
Това е моят университет и съм горд, че го завърших. Образованието е на високо ниво, стига да имаш желание за развитие
тези дисциплини не изискват ли някакви базови знания или може да се започне от нулата?
ЯМБОЛ РУГАШКИ ПРОСТ ЛАЙНЯН И КРАДЛИВ ГРАД ТЪПО РУГАШКО СЕЛО ПРАДНЯ ТЪПА
бъдещето се променя толкова бързо, че много трудно може да се каже коя е специалността на бъдещето… но изкуственият интелект със сигурност ще играе главна роля през следващите десетилетия