Възможности за подпомагане на земеделски стопани, които са изключени от украинската помощ

1
1342
Земеделие, земеделците
Земеделие. Снимка: Pixabay

Българските земеделски стопани, които отглеждат овес, ръж, сорго и тритикале, стоят пред две потенциални възможности за подпомагане. Тези култури са особено засегнати, тъй като не са включени в основните държавни схеми на помощи, насочени към справянето с негативните икономически последици от руската агресия.

Тодор Джиков, член на Управителния съвет на Националната асоциация на картофопроизводителите, обрисува предложенията за подпомагане. Първият вариант предлага финансова помощ по схемата de minimis.

„Става дума за 600 000 дка, като ресурсът не е много голям. Тези култури са основно застъпени в планински и полупланински райони на страната, където земеделските производители понасят допълнителни пазарни загуби“, коментира Джиков пред „Агри.БГ“. Предложението е стопаните да получат 10 лева на декар, сума равна на тази по първия транш от Украинската помощ за зърнените култури.

Вторият вариант включва актуализация на държавния бюджет с цел осигуряване на средства за втори транш по помощта, която да бъде равна на общата сума от първия и втория транш, или 20 лева на декар.

„Тази стъпка ще бъде реализирана чрез Министерство на земеделието и Народното събрание“, уточнява той.

Джиков споменава, че Европейската комисия вече е одобрила удължаването на временната Рамка за справяне с пазарните смущения, като четирите споменати култури са добавени към списъка на подпомогнатите зърнени култури, включващ пшеница, царевица, ечемик, слънчоглед и рапица.

Подпомагането на стопаните, които отглеждат по-малко разпространени култури, е важен стъпка към гарантиране на тяхната финансова стабилност и продължаване на тяхната дейност в трудни времена.

Българите очакват повишаване на безработицата у нас

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments