Няма определена територия в района на Странджа, на която да се депонира отработено ядрено гориво от АЕЦ „Козлодуй“. Това става ясно от отговор на служебния енергиен министър, след отправено питане от народните представители от „Възраждане“ Борис Аладжов и Звезделина Каравелова.
Владимир Малинов поясни, че няма и определена технология, по която въпросното хранилище ще бъде изградено и поясни, че процесът трябва да бъде съобразен с възможните опасности за хората и околната среда и подлежи на екологична оценка.
Борис Аладжов настоя да се поеме ангажимент, че когато бъде определено място за хранилището, то това няма да е районът на Странджа планина. Малинов отговори, че от чисто геоложка гледна точка Северна България е най-подходящият потенциален район за изграждане на хранилище за дълбочинно съхранение на отработено ядрено гориво.
„Съществува и възможност то да бъдат преработвани в други държави, които разполагат с потенциала да извличат от отработеното гориво компоненти за повторно използване в реакторни инсталации. Съветвам ви да помислите върху втората възможност, защото, независимо коя област от България бъде избрана, местното население ще бъде недоволно и решението ще срещне яростен отпор“, посочи Аладжов.
Министър Малинов обяви, че енергийното министерство провежда активна политика за проследяване на процеса на развитието на подобни хранилища на териториите на други държави, като екипът му разполага с информация, че Финландия, Швеция, Франция и Швейцария имат планове да изграждат подобни обекти. До този момент обаче те не разполагат с такива депа.
Бургаските народни представители от „Възраждане“ ще продължат да се борят и да не допуснат Странджа да се превърне в бунище за ядрени отпадъци, след като управляващите прекратиха договора с Русия и тя вече няма ангажимент да приема обратно отработеното ядрено гориво, както се случваше до момента.
Грънчарова ще подаде сигнал в Прокуратурата, потвърди за политически натиск