„Възраждане“: Свалянето на критериите за оценяване не е решение за проблемите в образованието

0
98
Пресконференция
Пресконференция. Снимка: Скрийншот от видео

„Необходимо е въвеждането на промени за подобряването на качеството на образователния процес“, смятат представителите на Младежката организация на партия „Възраждане“. Те дадоха пресконференция на тема „Експериментите в образованието трябва да спрат“ в Националния пресклуб на БТА. В нея участва и народният представител от „Възраждане“ и член на парламентарната комисия по образованието Даниел Проданов.

Поводът за пресконференцията са ниските резултати от националното външно оценяване от изминалия месец, отбеляза Проданов. Александър Алексиев, председател на младежката организация на партия „Възраждане“, посочи:

„Направи ни впечатление реакцията на Министерството на образованието и науката /МОН/, която за нас като организация е доста притеснителна. Да се свалят критериите за оценяване и да се нагажда така изпитът, че догодина резултатите да са по-високи е с цел манипулация на обществото, а не решаване на истинския проблем. За да се реши истинският проблем, трябва посоката на мислене да е не форматът на матурите, а качеството на образователния процес.“

Според зам.-председателя на младежката организация Славчо Крумов, мярката, предприетата от образователното министерство за проверка на училищата, е опит за прехвърляне на отговорността за провал на образователната система върху отделните директори и учители.

„Няма как да очакваме високи резултати на изхода на основното и средното образование, при положение че все още хиляди деца завършват начална степен неграмотни“, коментира той и отбеляза, че до четвърти клас няма опция за повтаряне на класа.

От „Възраждане“ внасяме чрез своите депутати законопроект за промени в училищното образование, което предвижда засилване на контрола на знанията на учениците в начална степен.

„Непрекъснатото въвеждане на нови софтуери, с които учителите трябва да се справят, не са мерки, които биха допринесли за повишаването на качеството на образованието“, заяви Кристина Ценова, член на младежката организация. Според нея това утежнява работата на преподавателите, тъй като се измества фокусът от основното му задължение – да преподаде материала по разбираем за учениците начин.

Като мярка за подобряването на качеството на образованието, Иванка Луканова, член на младежката организация, посочи броят на учениците в клас да бъде 20-22.

„Става дума за дългосрочна стратегия“, обясни Проданов. По думите му това може да се случи плавно в рамките от 5 до 10 години.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments