От „Възраждане“ търсят подкрепа за запазването на всички мощности в комплекс „Марица-Изток“, съобщиха от партията.
Днес в 18:00 часа в Раднево по инициатива на Искра Михайлова, народен представител в 48-то Народно събрание /НС/, ще се проведе среща-дискусия на тема „Запазване на всички мощности в комплекс „Марица-Изток“ и свързаните с тях работни места“.
Припомняме ви, че преди две седмици „Възраждане“ внесе проект за решение за промени в Националния план за възстановяване и устойчивост. В него се изисква от плана да отпаднат всички текстове, свързани с либерализацията на пазара за битови потребители, както и с намаляването на капацитета на въглищните мощности, с които разполага България към момента. Според предложението на партията трябва да отпаднат заложените планове за купуване на батерии и огромната сума, която е за проучвания за геотермална енергия.
Ако тези промени в плана не бъдат направени, има реална опасност страната ни да се превърне от износител във вносител на електроенергия, защото за да бъдат получени парите по Националния план за възстановяване и устойчивост, първо България трябва да бъде изрядна в документацията, в законопроектите, които е необходимо да бъдат изцяло приети в Народното събрание. Или за да получи еднократно финансиране по плана, държавата ни трябва да изпълни всички условия по закриването на въглищните си мощности.
Проектът на решение беше включен в дневния ред на Комисията по енергетика в 48-то Народно събрание, но за него гласуваха едва трима народни представители – Искра Михайлова, Стоян Таслаков и Николай Костадинов от парламентарната група на „Възраждане“. Против решението гласуваха народните представители от „Продължаваме промяната“, „Български възход“, „Демократична България“ и ДПС, а от ГЕРБ и БСП избраха да се въздържат.
Предстои проектът на решение да бъде внесен за разглеждане в 48-то Народно събрание, макар и неподкрепен от комисията. Тепърва предстои да се реши дали ще бъдат направени промени в текстовете, касаещи въглищните ни централи в Националния план за възстановяване и устойчивост. Ако промяна не бъде направена, това изправя страната ни пред заплаха от закриването на въглищните мощности в комплекс „Марица-Изток“ и закриването на свързаните с тях работни места.
С проведеното гласуване в Комисията по енергетика стана ясно, че народните представители от „Възраждане“ единствени застават категорично зад запазването на енергийния суверенитет на страната ни.
Днес те ще проведат среща с всички пряко ангажирани в сектора, на която ще се обсъдят възможностите за запазване на всички мощности в комплекс „Марица-Изток“.
На срещата са поканени и представители на Министерството на икономиката, Министерството на енергетиката, Синдикалната миньорска федерация „Подкрепа“, всички синдикални организации и ръководители на дружества от енергийния сектор в региона.